Haldun Taner – Hikâyelerinden Seçmeler

Türkiye’de epik tiyatro denilince akla gelen isim Haldun Taner’dir. Taner’in eserlerinden en önemli olan Hikâyelerinden Seçmeler olarak bilinir. Bu eser yazıldığı dönemde de ilgiyle karşılamış ve 100 Temel Eser’den biri olarak görülmüştür. Eserlerinde mizah ve eleştiriye sık sık yer veren yazar, büyük şehrin çelişkilerini, bilgisizliği ve görgüsüzlüğü eserlerinde ustalıkla işlemiştir.

Haldun Taner’in Hayatı

16 Mart 1915 tarihinde dünyaya gelen Haldun Taner, liseyi o zamanki adı Mekteb-i Sultaniye’de başarılı bir şekilde bitirdikten sonra, devlet desteği ile Almanya’da bulunan Heidelberg Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler Fakültesinde okumak üzere gider ancak sağlık durumlarının elvermemesi sebebiyle İstanbul’a geri döner. 1938 yılında yurda dönen yazar, 4 yıl boyunca zatürree tedavisi görür ve 1941 yılında iyileşebilir. Daha sonra eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne girerek devam eder. Bir yandan binlerce tiyatrocu yetiştirir, bir yandan Viyana’da tiyatro eğitimleri alır ve radyo programları yapmaya başlar.

Radyo Tiyatrosu Arkası Yarın için hikâye seçkileri ve skeçler hazırlamaya ve ismini duyurmaya başlar. 1946 yılında Haldun Yağcıoğlu takma ismiyle Töhmet isimli öyküsünü yayınlar. 1956 yılında “Şişhane’de Yağmur Yağıyordu” adlı öyküsüyle NYHT gazetesinin yarışmasını kazanır ve 3 yıl sonra Varlık Dergisi tarafından yılın en beğenilen öykücüsü ödülünü alır.

Haldun Taner’in Edebi Kişiliği

Haldun Taner Türk Edebiyatı için oldukça önemli bir isim olarak tanınır. Taner’in edebiyatı dönemi içerisinde oldukça özgün ve farklı olarak yorumlanmıştır. Keşanlı Ali adlı epik oyunu onun dünya çapında duyulmasına yardımcı olan eserlerinden biri olarak bilinir. Bu eser sinemaya da uyarlanarak toplumda bir yankı uyandırmayı başarır. Yazarın hikâyeleri oldukça samimi ve halk ağzıyla yazılması nedeniyle herkes tarafından sevilir. Onun karakterlerinde zorlama bir yapı bulunmaz ve hemen herkes kolaylıkla içselleştirebilir. Türk insanını oldukça açık bir şekilde anlatan yazar, eserlerinde özellikle büyük şehrin düzensizliğini ve çelişkilerini işleyen eserlere imza atmıştır. Taner’in edebiyatında en büyük öneme sahip olan eseri Hikâyelerinden Seçmeler isimli hikâye derlemesidir.

Hikâyelerinden Seçmeler’in Önemi

Haldun Taner kültürel birikimini eserlerine de işleyerek ortaya çok güzel işler çıkarmıştır. Bu işlerden biri de Hikâyelerinden Seçmeler olarak bilinir. Bu kitap Türk Edebiyatı için oldukça değerli olup 100 Temel Eser içerisine de alınmıştır. Bu kitapta yazar İstanbul’un insanını ve İstanbul’u derinlemesine kadar mizahi bir dille işler. İstanbul’un düzensizliği ve içerisindeki çelişkileri güçlü bir gözlem ve betimleme gücüyle işleyen yazar, bu eseriyle ismini edebiyata altın harflerle kazımayı başarır. Eleştiri ve mizah yönünün çok güçlü oluşu halk tarafından benimsenmesini ve tanınmasını sağlar. Türk insanını samimi bir şekilde işleyen yazar okuyucuların kitaptaki karakterler ile kendini özdeşleştirmesini sağlar. Bu sayede büyük kitlelere ulaşabilen yazar Türk Edebiyatının kilometre taşlarından biri olarak anılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir