Hakkari’de Bir Mevsim – Kitap Özeti ve İncelemesi

Ferid Edgü tarafından kaleme alınan Hakkâri’de Bir mevsim sosyal psikoloji inceleme yazısı olarakokuyucuyu romanın her köşesinde düşünsel bir yolculuğa sürüklüyor. Romanda dikkat çeken ve önemle üzerinde durulan en dikkatçekici özellikise somut öğelerin düşle iç içe geçerek adeta kişiselleşirime faktörünün canlıve yoğunbir şekilde kendini hissettirmesidir.

Hakkari’de Bir Mevsim romanın konusu ise  şöyle:

O Hakkâri’ye atanan bir öğretmendir. Eskiden bir kaptan olan O hayal meyal hatırladığı eski hayatını düşünmeye ve sorgulamaya başlar. Eskiden denizlerde kaptan olarak seyahat eden ‘’O’’   bir süre sonra Hakkâri’nin Pirkanis köyüne öğretmenlik yapmak için atanmıştır. Bulunduğu yerde düşsel olarak hayal unsurunu fazlaca hissettirse de aslında canlı bir atmosferde yaşadığının, yörenin gerçekliğimin farkındadır. Yörenin genel fotoğrafında ise acı, yoksulluk, bebek ölümleri, Zazi gibi kadınların ezilmişliği vardır. Tipik bir Güneydoğu gelenekleri ve eski dönem ezilmişliklerini konu alan roman özellikle kültürel değerlerin ve zengin gelenek mozaiğini fazlaca bünyesinde barındırmaktadır. Kültürün bu çeşitliliğine zamanla uyum sağlayan O, yöresel tutum ve davranışları benimsemeye zamanla bu davranışları kendisi de uygulamaya başlar.

 Dillerini dahi bilmediği insanlarla adeta bütünleşir. ‘’O’’Onlarla beraber yaşamaya  başlar. Karlar eriyince Müfettiş O’ya görevinin artık sona erdiğini söyler. Nerden geldiğini bilmen O, nereye gideceğini de bilmeyen bir şekilde bir ruh haline bürünür. Köye alışmışlığı ve sevgisi dahada perçinleşen ’’ O’’   köyden ayrılacağı için çok üzgündür. Romanın ana karakteri 0 öğretmenlik vasfı, kültürün yoz ve cahil olduğu bir yerde insani ve kardeş duyguları ile adeta bir iç hesaplaşma yaşamaktadır. O’nun içinde bulunduğu durum gerçekle hayâlin adeta birbiri içinde anlam kazanmasıdır. Sosyal psikolojik bir roman olarak Hakkâri’de Bir Mevsim adeta başucu bir klasik kitap niteliğindedir. Kitabı okudukça Hakkâri ve kültürünün değer yargılarını merak ve ilgi ile keşfe dalacak;  yörenin her köşesini ve karakterlerini duyumsayarak yaşayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir