GURUR VE İHTİRAS (BELVA PLAİN)

KİTABIN ÖZETİ:   Roman,18. Yüzyıl’da Yahudi bir ailenin yaşadığı olayları anlatıyor. Önce Aile Almanya’ da yaşamaktadır ve Yahudi düşmanlığından oldukça etkilenmişlerdir. Ne yazık ki anne ölür ve Miriam dünyaya gelir. Ailenin en büyük oğlu David henüz altı yaşındadır ve yaşadığı bütün olaylar hafızasında yer etmiştir. Yaşanan acı olaylardan sonra Baba Ferdinand çocukları büyükbabalarına bırakarak ABD’ye gider.

ABD’ye giden Ferdinand’ın işleri iyi gider ve zengin olur. Çocuklarını almak için Almanya’ ya geri döner. Çocukları ile birlikte ABD’ ye gemi yolculuğu yaparak dönerler. Yolculuk sırasında David, bir çocukla tanışır. Çocuğun ismi Gabrieldir. İyi dost olurlar.  Çocuklar ABD’ ye geldiklerinde kendilerini oldukça lüks bir yaşamın içinde bulurlar. David onbeş yaşındadır, Miriam ise daha çok küçüktür. David asla haksızlıklara katlanamayan, dedesinden de etkilenerek Yahudiliğin bütün kurallarını yaşantısına aksettiren bir çocuktur. Buna karşın babası Ferdinand ise, Yahudilikten uzaklaşmış ve ABD’ deki sosyal kurallara tamamen uyum sağlamıştır. Oğlu David’ le bu yüzden devamlı anlaşmazlık yaşarlardı.

Kölecilik Sistemi David’ in katlanamadığı tek şeydir.Kendisine tahsis edilen hizmetçiyle sistemi sorgular ve reddeder. David doktor olmayı çok istiyordu ve babasıyla da daima tartışma yaşıyordu.Bu yüzden doktorluk eğitimi almak için kuzeye gitmek ister ve babası da onu eğitim alması için gönderir.

Küçük kız Miriam ise gösterişli bir yaşantının içerisinde büyümüştür. O yıllarda kız çocuklarını, yalnızca iyi bir eş olmaları için eğitilirler ve evlenme çağına geldikleri zaman da evlendirilirlerdi. Ailenin küçük kızı Miriam, on altı yaşına gelince çok zengin bir kişi olan Eugene Mendes’ le evlendirilir. Miriam bu adamla hiç sevmese deevlenir ve iki çocuğu sahibi olur. Ne yazık ki Miriam, Eugene’nin kendisini aldattığını ve bir metresi olduğunu gerçeğini öğrenir. Bu çirkin olaydan fazlası ile etkilenen Miriam çok mutsuz olur ve kendisi için kötü geçecek günler başlar.

Avukat olan Gabriela ise geri dönmüştür ve Miriam’ a çok aşıktı. Fakat Miriam’ da yakışıklı bir kişi olan Andrea’yı seviyordu. David eğitimini tamamlamış ve doktor olmuştur. Köleleri örgütlemeyi hedefliyor bunun için toplantılar ve konuşmalar yapıyordu. Savaş başlamıştır ve David yine kuzeye gitmiştir. David ve Gabriela farklı taraflarda yerlerini almışlardı.

İflas eden Ferdinand Miriam’ın evine taşınmış ve onunla yaşamaya başlamıştı. Savaşta kıtlık olmuştu. Askerlerin evini basması sonucu Eugene, ölür ve işleri tamamen Miriam’ a kalır. Savaşın etkisi ile bilmedikleri bir hayatı yaşamaya başlarlar. David savaştan sonra bütün dişlerini kaybetmiştir, Gabriel ise kolonunun birini kaybetmiştir.Günlerden bir gün Andrea değerli hediyeler alarak Miriamın evine gelir. Andrea savaşta bazı fırsatları değerlendirip zengin olmuştur. Andrea’nın değersiz birisi olduğunu anlayan Miriam onunla asla olamayacağını söyler. Miriam’ı hala sevmeye devam eden Gabriel ise;Miriamın daha önce kendisine Andrea’yı anlatmış olmasında dolayı mutsuzdur. Andrea’yı iyice tanıyan Miriam ise, zeki, dürüst ilkelerine bağlı ve sağlam bir karaktere sahip olan Gabriel’ i aslında sevdiğini anlar. Miriam  Gabriel’e evlenme teklif eder. Gabriel bu duruma çok şaşırır ve yitirdiği kolunu bahane ederek Miriam’ın teklifini reddeder. Fakat Miriam teklifinde ısrar eder ve ikna edinceye kadar pes etmez.

KİTABIN ANA FİKRİ:Savaş ve savaşın insanların hayatlarına etkileri, mücadeleler, yaşanmışlıklar, kaybedilenler ve bu olumsuzluklar içerisinde pes etmeden kazanılacak bir şeylerin de var olduğunu anlamak. Sevmek ve inanmak…

OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

FERDİNAND: Daha önce Almanya’da yaşamış Yahudi düşmanlığından etkilenerek ABD’ye giden ve oranın kurallarına alışan ailenin reisi.

DAVİD: Ailenin en büyük oğlu, kölecilik sistemine katlanamaz, Yahudiliğin bütün kurallarını yaşantısına yansıtır. Tıp eğitimi alır doktor olur.

MİRİAM: Evin küçük kızı. Gösterişli bir şekilde büyür. Küçük yaşta evlendirilir.  Mutsuz bir evliliği olur.

GABRİEL: ailenin gemi yolculuğunda tanıdığı genç. Hukuk eğitimi almış ve avukat olmuştur. Miriam’a aşıktır.

ANDREA: Miriam’ın aşık olduğu yakışıklı genç. Savaşı fırsata çevirip zengin olmuştur. Miriam değersiz biri olduğu için terk etmiştir.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA: Yazar,9 Ekim 1915 yılında New York’ta doğdu. ABD’de çok sevilen kurgu yazarlarındandır. 1939’da Bernard Koleji’nden mezun oldu. Evergreen isimli İlk romanı, 1978 yılında yayımlandı. New York Times’ın en çok satanlar listesinin üst sıralarında yer aldı.  Sonra roman televizyon dizisi oldu. Romanlarında genellikle; evlat edinme, cinsel istismar, boşanma, gibi konulara yer verir. Eserlerinde Cinselliği pek kullanmaz. Romanları 22 ayrı dile çevrilmiştir ve 30 milyonun üzerinde satılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir