Güneş Ülkesi – Tommasa Campanella

Konusu

Toplumsal düzeni anlatan bir kitaptır. Sosyalizmi öven bu kitapta yazar çalışmanın zorunluluk olmadı zamanları ele alır.

Özeti

Güneş Ülkesi yazarın hayalidir, bir gün yaşanmasını istediği devlete bu adı vermiştir. Yazara göre dünyadaki kötülüklerin temelini bencillik oluşturur. İnsanlar sürekli olarak kendi yararlarına göre işlerin peşine düşerler ve başkasını düşünemez hale gelirler. Toplumdaki kişiler birbirine faydası olan kişiler olmalıdır ve zararları dokunmaması gerekir. Toplumsal sınıflandırma kalktığı zaman ve insanlar kendi geçiminin derdine düşmediği zaman, yazara göre mutlu olunacaktır. Çünkü insanlara geriye sadece toplumsal iyilikler kalacaktır.

Güneş Ülkesi’nde her şey halk ve devlet yararınadır yani sosyalizmi temsil eder. Burada herkes birbirine yardım etmek ister ve toplumda faydasız insan bulunmaz. Bu durumun sonucunda ise kişisel mal varlığı yoktur. Her yer herkese aittir. Toprakların insanlarla mutlu bir şekilde paylaşılacağı zamanların geleceğine dair inancı vardır. Güneş Ülkesi’nde çalışmak zorunluluktan değildir, bu yüzden de herkes işinden keyif alır. Tembellik etmek utanç verici bir durum haline gelir. Bu ülkede paylaşılan tek şey toprak değildir, kadınlar da paylaşılır. Amaçları herkesin arasında kan bağı olmasını sağlamak ve herkesin arasındaki sevgi bağını kuvvetlendirmek olarak geçer. Yazar çocukların doğmasını çok ister ve soy devamlılığının gerekliliğini anlatır. Güneş Ülkesi’nde bu kadın paylaşımlığı elbet bir gün bitecektir.

Ülkenin yöneticisi bir rahiptir. Başrahip olan Hoh, hem siyasi hem de dini işlerle ilgilenir. Her yerde onun dediği olur ve onun lafının üstüne laf söylenmez. Herkes ona saygı duyar. Sevgi, Akıl ve Güç’ten yardım alarak ülkeyi yönetir. Güç, orduyu temsil eder. Akıl, meslekleri yönetir. Sevgi ise doğurganlığı ve soyların devamıyla ilgilenir. Bu ülkede herkes her dili bilir ve dünya üzerindeki bütün kültürler hakkında bilgi sahibi olurlar. Aile sevgisinden daha çok toplumsal sevgi ve vatan sevgisine önem verilmiştir. Ancak bu şekilde bencillik ortadan kalkacaktır. Herkes birbirine kardeş diye seslenir. Belirli bir yaşın altındakilere oğul, üstünde olanlara ise baba olarak hitap edilir. Gurur bir ceza sebebi olarak sayılır ve çok sert yaptırımları mevcuttur.

Bu ülkeye göre yoksulluk ve zenginlik de insanı kötüye götürür. Zengin olan kişi kibirlenir, fakir olan kişi yanlış yola düşer. Toplum bir sınıflandırılma içerisinde değildir. Dinsiz kişileri de fakirlikten olarak ele alırlar. İnsan maddi durumu az olunca dinden sapmak için yol arar. Güneş Ülkesi’nde yemek yerken de kural vardır. Bu kurala göre et, balık ve sebze kısır döngüsü içerisinde yemek yerler. Bu döngü onların sağlıklı kalmalarını sağlar. Ömürleri ise normal insan ömründen iki kat uzundur. Sapık olan insanlara karşı ağır cezalar verirler. Erkekler cinsel olarak tatmin olsunlar ve sapık olmasınlar diye bazı birlikteliklerine izin verilir. Bu kadınlar kısır ya da gece olduğu sürece bir sorun yoktur. Güneş Ülkesi savaşa karşı değildir, ülkeleri yükselecek ve daha iyi bir noktaya gelecek ise savaşmak gerekir. Savaşırken çok gaddar bir hal alabilirler. Yazar Güneş Ülkesi’nin gerçekten bir gün olacağına dair inancını daima taşır.

Ana Fikri

İnsan asla ümidini yitirmemelidir. Geçmişte yaşanmış olan her şey gelecekte de yaşanabilir. Düşmanca bütün tavırların hepsini sevgi dolu davranışlar almalıdır.

Yazar Hakkında Bilgi

Tommasa Campanella, sosyalizmin savunucusudur. Bu fikirleri için yirmi yedi yıl boyunca zindan hayatı yaşamıştır. Üstün zekalı birisi olarak dünyaya gelmiştir ve daima araştırmayı sevmiştir. Din eğitimlerinden bunaldığı için kendisini felsefeye yoğunlaştırmıştır. İlk eserini ise yirmi iki yaşındayken okuyucuya sunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir