Günaydın Gece Yarısı- Jean Rhys

Yayınlandığı dönemde hiç ilgi görmeyen, hatta edebiyat eleştirmenleri tarafından aşağılanan ve alay edilen Günaydın Gece Yarısı adlı eser, yazıldıktan 20 yıl sonra BBC tarafından radyo tiyatrosu olarak uyarlanınca dikkat çekmiştir. Dağınık ve kopuk bir yaşama sahip olduğu düşünülen yazar otobiyografik ögeleri de sıkça kullandığı kitabında bireylerin bedensel ve ruhsal savruluşlarını oldukça akıcı bir dille okuyucuya sunmayı başarmış.

Jean Rhys Kimdir?

4 Mayıs 1979 yılında Karayipler’de bulunan Dominik adasında doğmuştur. Ana vatanı İngiltere’ye döndüğü dönemlerde yaşadığı kültür şokunu üzerinden atamayan yazar, yapmaya çalıştığı bütün işlerde başarısızlığa uğraması sebebiyle münzevi bir yaşama sürüklenmiş. Sanatçı olmak ve tiyatro yapmak ile ilgili büyük hayallere sahip olan Jean Rhys, 20 yaşında babasını kaybedince hayatta yapayalnız kalmış.

Yaşamını idame ettirmede yaşadığı zorluklar sebebiyle erkeklere bağımlı bir yaşam süren yazar, ancak 72 yaşından sonra popüler olarak İngiltere’nin en büyük iki edebiyat ödülüne layık görülmüştür.Günaydın Gece yarısı adlı romanı tanınmış olmasına rağmen yazarının o dönem bilinmemesi sebebiyle büyük merak uyandırmıştır. Ancak bazı okurları onun nerede olduğunu bulmak için çaba sarf etmişler ve sonunda bir kıyı kasabasında yalnız ve sade bir hayat süren bir kadın olarak bulmuşlar.

Günaydın Gece Yarısı Kitabının Konusu

Jean Rhys’ın ortadan kaybolmadan önce yazdığı son kitap olan Günaydın Gece Yarısı adlı kitap, o güne kadar yazmış olduğu kitaplar arasında en ürkütücü olanıdır. Gençlik yıllarına geri dönmek amacıyla Paris’e dönen 40’lı yaşlarda bir kadının yaşadıklarını konu alan kitap yıkılan hayatların tasvirini mükemmel bir yazı diliyle okuyucularına aktarıyor. Romanda anlatılan, kendini içkiye vermiş ve tüm hayallerinden vazgeçmiş bir haldeyken karşısına çıkan erkeğe umutsuzca bağlanan kadın, aslında çok acıklı ve tehlikeli bir oyunun baş aktörlerinden biri haline gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir