Gün Olur Asra Bedel – Cengiz Aytmatov

Romanın Konusu

İkinci dünya savaşı bittikten sonra Yedigev adlı karakterimizin yaşadıkları ve etrafında gelişen olaylar yazar tarafında kitapta ustaca ele alınmıştır.

Romanın Özeti

Yedigey’in can dostu olan Kazangap hayatını kaybetmiştir. Bu yüzden Yedigey cenaze töreni için cenaze konvoyuyla Ana Beyit’e gitmektedir. Burada destan kahramanı Nayman Ana mezarı da vardır.  Sovyet yönetimi bu bölgeye bir uzay üssü kurmuştur. Destan kahramanı olan Nayman Ana, oğlunu kurtarmaya çalışan bir Kırgız anasıdır. Oğlu ise mankurttur. Yani bilincini yitirmiştir.

JuanJuan topluluğu Naymanların bölgesini ele geçirir ve buradaki gençleri ıslak deve derisinden yapılmış bir başlık ile kafalarını sararlar ve bunun ardından da güneşin altında küçülmesi için bırakırlar. Bu gençlere inanılmaz bir acı verir. Burada ya hayalarını kaybederler ya da bilinçlerini tamamen yitirerek mankurt olurlar. Artık onların tek bir efendisi vardır. Ne ailesi ne annesi ne de babası olmuştur. Hiçbirini hatırlamazlar.

Yedigey’in dostu işte buraya gömülmek istenmektedir. Cenazeye gömülecek kişinin oğlu da getirilmiştir. Oğlu Sabitcan’ın tek isteği bir an önce cenazenin bitmesi ve geri dönmek istemesidir. Tam konvoy cenaze yerine girerken nöbetçi bir asker buraya giremeyeceklerini söyler. Nöbetçi subay bir Kırgız gencidir. Yedigey’e yoldaş Rusça konuş diyerek uyarı da bulunur. Ancak Yedigey neden Kırgızca konuşmadığını sorunca nöbetçi subay görevde Kırgızca konuşmanın yasak olduğunu söyler. Tüm bunların üzerine konvoy başka bir yere cenazeyi götürür ve oraya gömer. Fakat Kırgız geleneklerini bilmeden ve ona bağlı kalmadan onu gömmek rahatsız etmiştir.

Romanın Yazarı Hakkında Bilgi

Yazar, Kırgızistan’ın kuzeybatısında Şeker isimli bir köyde 12 Aralık 1928’de dünyaya gelmiştir. Babası bir at yetiştiricisiydi. Türk dünyasında gerçekten çok ama çok önemli bir yere sahip olan Cengiz Törekuloviç Aytmatov bugünlerde hala popülerliğini koruyan birçok eser bırakmıştır. Bu eserlerden bazıları şunlardır:

  • Torak Ana
  • Cemile
  • Beyaz Gemi
  • Selvi Boylu Al Yazmalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir