Gulyabani – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kitabın Konusu

Yazar bu kitapta halkın korkularının temeli olan boş inançlar ile insanların nasıl kandırılabildiğine değinmiştir.

Kitabın Özeti

Munise adında genç ve güzel bir kız vardır. Fakat bu genç kız anne ve babasını çok küçükken kaybetmiştir. Komşuları kızı giydirip, yedirip, geçindirmiştir. Hatta çeyizini bile hazırlayarak onu evlendirmişlerdir. Fakat Munise bu evlilikten hoşnut kalmamış ve kaçmıştır. Annesinin eski dostu olan Ayşe Hanım ise bu dönemde ona yardım etmiştir. Hatta ona namuslu bir evde hizmetçi olarak çalışabileceği bir iş de teklif etmiştir. Fakat ona tek bir şart koşmuştur. Bu evde olanları hiç kimseye anlatmayacaktır. Munise bu teklifi kabul eder ve dağ tepesindeki köşkte çalışmak için yola koyulur.

Munise buraya geldiğinde onu Çeşmifeler kalfa ve Ruşen isminde iki hizmetli karşılar. Munise bu köşk hakkında duyduklarına inanamamaktadır. Gelirken at arabasında konuşulanlara tanık olmuştur. Evde işe başladığında ise köşkün etrafında sürekli cinler, periler dolaşmaktadır. Ama bunların içinde en korkulan ve en tehlikeli olanı Gulyabani’dir. Bir gün Munise’yi erkek bir peri ziyaret eder. Bu durum karşısında Munise gerçekten şok olmuştur. Annesinin dostu Ayşe Hanım’ın bu işte yüksek bir bahşiş alması da onu işkillendirmiştir.

Ancak karşısına çıkan bu peri yakışıklı biridir ve ismi de Hasandır. Hasan peri olmadığına ikna etmeye çalışır. Fakat Munise onun peri olduğunu düşündüğü için dediği hiçbir şeye inanmaz. Ama bir süre geçtikten sonra Hasan’ın aslında bir insan olduğu anlaşılır. Hasan Munise’ye aşık olmuştur. Bu şekilde Hasan’ın artık peri olmadığı ortaya çıktıktan sonra tüm cin, peri ve Gulyabani muhabbetlerinin düzmece olduğu anlaşılır. Hasan tek tek bu rollere giren insanları yakalar ve insanlara gösterir, ifşa eder. Tüm bu olayların sonunda Hasan ve Munise evlenir. Köşkün sahibinin yanında yaşarlar. Ancak köşkün sahibi de bir süre sonra artık buralardan gider ve köşk de dahil olmak üzere tüm eşyayı onlara bırakır. Hasan ve Munise hayatlarına bu köşkte çok güzel bir şekilde devam ederler.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

Bu eseri kaleme alan kişi Hüseyin Rahmi Gürpınar’dır. Yazar, 17 Ağustos 1864’te dünyaya gelmiştir. Yazar yazılarında toplumsal sorunlara değinmektedir. Fakat bunun yanı sıra dilinin estetik yapısında olmasına da pek önem vermez. Roman dışında başka türlerde de eser vermiştir. Ama bu eserleri içinde en başarılı olanlar yine roman türünde olmuştur. Hayatı boyunca birçok esere imza atan yazar, 8 Mart 1944 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Hayatı boyunca kaleme aldığı eserlerden bazıları ise şunlardır.

  • Şık (1889)
  • İffet (1896)
  • Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç (1912)
  • Cadı (1912)
  • Gulyabani (1913)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir