Gülnihal – Namık Kemal

Konusu

Koltuk kavgasında olan iki kişinin çevresine vermiş olduğu hasarları ele alır.

Özeti

Muhtar Bey güvende değildir. Muhtar ve İsmet’in kan bağının bulunduğu kişiler her şeyi yapabilecek kişilerdir. İsmet Hanımın da kendisine dikkat etmesi gerekir. Gülnihal şuan köledir, ancak köle olmadan önce bir beyin evladıdır. İsmet Hanım’a benzer olarak onun da o dönemler bir sevdiği olmuştur.Gülnihal’in düşmanları onun sevdiğinin canına kıyarlar. Düşmanları, aslında akrabalarıdır ve Gülnihal’i köle olarak pazarlamaya karar verirler. Çok işkence gören kız, en sonunda buraya köle olarak pazarlanır ve kendisini satan kişiyi öldürür. Gülnihal başta işe girerken isteğini İsmet’in dayısını öldürmek olarak düşünür ancak burası Gülnihal’e iyi gelir. Annesi yaşamını kaybettiğinde İsmet’in annesi Gülnihal’e daha güzel davranır. Gülnihal başına gelenleri Muhtar’a anlatır, ancak İsmet’e benzer bir şekilde ona inanmazlar.

Akrabalarının asla böyle bir şey yapmayacağından emindirler. Gülnihal, Kaplan Paşa’nın Muhtar’ı sadece kalacak olan para için sevdiğini düşünür. Muhtar Bey çok yüreklidir ve çevredeki kişiler onu çok severler. Gülnihal Muhtar’ı çok uyarır fakat Muhtar kan dökerek iktidara gelme taraftarı değildir. İsmet de Gülnihal’e hak verir ve o topraklardan ayrılmak ister. Bu esnada evlerine zorla girilir ve Muhtar götürülür, bırakılan notta saraya gelmelerinin istendiği yazar. Paşa, İsmet ve Muhtar’ın yaşamasını ister ve Muhtar’a acı çektirmek amacındadır. İsmet Hanım her şeye rağmen evliliği reddeder. Rıdvan’ın aracılığıyla İsmetle birlikte Gülnihal zindana adım atarlar ve Muhtar’ı bulurlar. Ancak Muhtar, İsmet Hanım’la görüşmek istemez ve ona kötü sözler sarf eder. Gülnihal, bir zaman önce kendisini isteyen Zülfikar Ağa eğer Muhtar’ı kurtarırsa onunla evlenmeye karar verir. Zülfikar Ağa içerideki bir muhbirdir.

Zülfikar Ağa bir gün Muhtar yerine bir katilin konulması gerektiğine karar verir. Muhtar’ı kaçırır ve yaşadığına dair bir kağıdı Gülnihal’e teslim etmeye konulur. Muhtar Bey de saklanmaya başlar. Muhtar İsmet’in suçsuz olduğunu öğrenir ve çok sinirlenir. Çevre halkı Muhtar’ı kendi istekleriyle başlarına getirmek isterler. İsmet’le evlenmek istediğini dile getiren Paşa, karşısına çıkan Gülnihal’e hançeri saplar. Zülfikar Ağa dayanamaz ve Paşa’yı öldürür. Gülnihal son bir İsmet Hanım’a doğru gider ve kollarında son nefesini verir.

Ana Fikri

İktidar hırsı ile insan bir şeyler zarar verirse, zarar görecek olan kendisidir.

Kitaptaki Olay Ve Şahısların Değerlendirilmesi

Muhtar Bey: Halk tarafından sevilen, cesur ve dürüst bir adam.

Zülfikar Ağa: Paşa’nın adamı olarak görünür ancak intikam almak ister.

İsmet: Muhtar’ın akrabasının çocuğudur.

Gülnihal: Bakıcıdır ve İsmet’e çok bağlıdır.

Kitabın Yazar Hakkında Bilgi

Namık Kemal, 1840 yılında Tekirdağ’da doğmuştur. Tanzimat döneminin önde gelen şair ve yazarlarından birisi olmuştur. Eserlerinde vatan ve millet konularından ağırlıklı olarak bahsetmiştir. 1888 yılında yaşamını yitirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir