Güdülenmenin Mucizesi – George Shinn

Konu

Bu noktada yaşamın daha gelişmiş bir hal almasını sağlamak adına kişilerin bunları belirlemesi ve eyleme geçirerek hayatında kendini onurlandırması gerektiği yer alır.

Özet

İç güdülenme ve dış güdülenme diye aslında iki farklı düşünce vardır. Bunlardan bir tanesi kişinin kendine karşı yapacak olduğu durumken bir tanesi de dış taraftan gelen bir durum olmaktadır. Eğer insan kendini ve çevresinden gelen dürtüleri bu noktada dikkatli bir şekilde kaideye alırsa aslında o kadar başarılı olacaktır. Kişilik kavramlarından inançlara ya da tutum durumlarına kadar her şey üzerinde etkili bir durum olmaktadır.

Güdülenme  noktasından yararlanabilmek adına aslında kişinin ilk olarak kendisine karşı bir güveni olması gerekir. Bir insan kendisine ne kadar çok güvenirse çevre de ona o kadar çok güvenecek ve daha çok arkasında yer alacaktır.

Yaşamı daha başarılı bir halde görebilmek adına kişilerin en büyük gereksinimleri güdülenme ile de olmaktadır. Çevresinde olan insanlar ne kadar çok yaparsın edersin diye gazlama teknikleri ile yer alırsa aslında bir insan hayatında o kadar başarılı olacaktır.

Aslında herkesin iç dünyasında kendisine ait oldukça farklı başarıları ve yetenekleri yer almaktadır. Bu yetenekler insanların daha başarılı olması yönünde önemli olan bir durumdur. Eğer insanlar kendilerine ait olan gizli yetenekleri kullanmayı başarır iseler de bu noktada ortaya mucizeler çıkartacaklar ve daha başarılı bir isim haline geleceklerdir.

İnsanlar çevrelerine karşı her zaman daha iyi bir izlenim verebilmek adına da güdülenmesi gerekir. Başarılı ilişkiler kurma adımlarında en önemli yollardan bir tanesi de bu olmaktadır.  Tabi ki dış görünüm durumları da bu noktada önemli olan adımlardan bir tanesidir. Bazı anlarda insanlar başarısız oldukları anlarda hayatların sonu geldi gibi hissedebilirler. Fakat durum aslında sandıkları kadar kötü değildir. İlk olarak yaşamın bir çaba olduğunu ve sürekli olarak savaş vermek gerektiğini bilmek gerekir. Çaba eğer bir ortamda yok ise orada yaşam olması da söz konusu olmayacaktır. İnsanların bir kere mükemmel olma durumlarından kurtulması gerekir.

Bilinen en büyük güçlerden bir tanesi her zaman insanların inançları olmaktadır. Bir insan ne kadar çok  başaracak olduğuna inanırsa o kadar başarılı olacak ve daha çok başarının noktalarında hayata tutunacak olacaklardır.

Güdülenmenin en temel amacı her zaman bir insanın harekete geçmesi ile alakalı olmaktadır. Başarılı olan ve hayatında iyi yerlere gelmeyi başaran isimler daha çok bir amaç belirler ve bu noktada bir güdülenme yani iç güdülenme ile hayatlarına tutunmayı tercih ederler. Amaçlara ulaşabilmek adına insanların başarmanın ne kadar zaman ile gelecek olduğunu görmesi gerekir. Gerçekçi bir şekilde yer alan insanlar bir de sabır ve inanç sahibi olursa işte o noktada güdülenerek rahat edeceklerdir.

Güdülenme aslında bir mucize olmaktadır. Eğer bir insan güdülenme durumlarından yararlanma adımlarını başarabilirse o noktada hayatın başarması içi ne kadar farklı yardımlarda bulunacak olduğunu da görecektir. Başarının anahtarı olacak ve insanların amaçlarını gerçekleştirme konusunda en büyük kilidi olacaktır. Kitap içerisinde hayatın ne kadar gizli sırları olduğu ve yazarın bu kadar farklı bir başarı elde edene kadar ne gibi yollardan geçmiş olduğu da yer almaktadır.

Ana Fikir

Güdülenme her zaman amaçların gerçekleştirilmesinin en önemli anahtarıdır. Yaşamımızı daha iyi bir şekilde geliştirebilmek adına farklı amaçlar belirlemeli ve bunların eyleme geçmesini sağlamalıyız. Kendimiz olmaktan ne kadar çok gurur duyarsak işte o kadar başarılı oluruz.

Yazar Hakkında Bilgi

George Shinn, 11 Mayıs 1941 yılında dünyaya gelmiştir. Bir okulda temizlikçilik yapmış ardından fabrikada da tekstil işlerinde yer almıştır. Ardından Evans Business Collage okulunda eğitim görmeye başlamış ve buradan mezun olmuştur. Kendisine yatırım amaçlı olarak küçük okullar alabileceği bir sistem kurmuştur. Sonrasında okulları satarak bir basketbol takımını satın almıştır. 1973 yılında kendi adını taşıyan George Shinn Vakfı’nı kurmuştur. Bu vakfın temel amacı, ihtiyacı olan öğrencilere burs vermek olmuştur. 2011 yılında eşiyle birlikte vakfını Nashville’e taşımıştır. Vakfına gelen bağışlar ile prostat kanserinin erken teşhisine yardımlarda bulunmuştur. Bunun sebebi yazar bu kanseri geçirmiş ve atlatmıştır. Vakfı 2012 senesinde tıbbi malzemeler alarak bir tıp kliniği açmış ve sağlık konusunda da büyük destek sağlamıştır. New Orleans’ta yaşanan Katrina Kasırgası’nın üzerine çok beklemeden yardım etmeye çalışmıştır. Orada bulunan evlerin yeniden inşası için yardım etmeye çabalamıştır. Denise Shinn, George Shinn Vakfı’nın başında başkanlık yapar. Ayrıca Shinn, kitapları konusunda da büyük üne kavuşmuştur. Kişisel gelişim kitapları yazarak insanlara moral vermek ve hayata iyi açıdan bakmalarını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir