Gözümüz Neden Doymaz – Mühl & Kopp

Gözümüz Neden Doymaz, insanların yeme içme alışkanlıkları, beslenme ve rejimle alakalı konuları enine boyuna araştıran ve beslenme eyleminin psikolojik yönlerini inceleyerek okuyucuya aktaran bir kitap. Oldukça akıcı bir dille yazılan ve keyifli bir okuma vaat eden eser, Melanie Mühl ve Diana Von Kopp işbirliğiyle meydana getirilmiş bir kitap. Birçoğumuzun daha önce hiç duymadığı birçok şeyi öğreten kitap, özellikle uzun süre evlerde kalınan dönemlerde nasıl beslenmek gerektiği hakkında zihin açan ilginç bilgilerle dolu.

Melanie Mühl ve Diana Von Kopp Kimdir?

Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden biri olan Frankfurter Allgemeine Zeitung’da her ay yüzbinlerce okuyucuya hitap eden yazar, Food Affair bloğunda da yazarlığının sürdürmektedir. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yardımcı gazetecilik görevine devam eden Melanie Mühl, bu görevinin yanı sıra yardımcı editörlük yapmaktadır. Beslenme, sağlık ve diyet konularında yazdığı tüm kitaplar büyük okuyucu kitlesi tarafından ilgi görmektedir.

Diana Von Kopp, Psikoloji alanında eğitimini tamamlamış ve bu alandaki bilgi birikimini yiyeceğin insan beyni üzerindeki etkileri ile ilgili bir alanda sergilemiştir. Besinlerin performans ve sağlık açısından çok önemli etkilere sahip olduğu gerçeğinden etkilenen Diana Von Kopp, bu etkilerin insan üzerindeki psikolojik yansımaları ile ilgili yazılar yazmaktadır. Melanie Mühl ile birlikte yazmış olduğu Gözümüz Neden Doymaz kitabı beslenme ve sağlık ile ilgili okuyucular arasında büyük ilgi görmüştür.

Gözümüz Neden Doymaz Kitabının Konusu

Gözümüz neden doymaz adlı kitap, birçoğumuzun beslenme ile ilgili kulaktan dolma olsa da duyduğu veya bildiği birçok şeyi hatırlatan bir eser. Beslenmenin insan üzerindeki psikolojik etkilerini inceleyen kitap, yepyeni bilgiler de sunarak okuyucuya yepyeni deneyimler yapma fırsatı veriyor. Örneğin, çocuklarınızın büyüme dönemlerinde yemek seçmemesini sağlamak adına, kadınların hamilelik ve emzirme dönemleri süresince çok çeşitli yiyecekler tüketmesini öneriyor. Ayrıca, kırmızı renkli tabaklarda yemek yenilmesi halinde kişinin iştahının azalacağı şeklinde ilginç bilgiler sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir