Görmek – Jose Saramago Kitap İncelemesi ve Konusu

Jose Saramago tarafından yazılan Görmek… Jose Saramago oldukça farklı bir anlatıma sahip edebiyat tarihinin önemli yazarlarından bir tanesidir. Tüm kitapları içerisinde kullanmakta olduğu üslup ile herkesi kendisine hayran bırakır. İnsan kitaplarını bir kere eline almayı başardıktan sonra her ne olur ise olsun bırakmak konusunda başarılı olamaz. İnsanların adeta okurken unutamayacakları kadar özel deneyimlere dönüşmesine yardımcı olur. Ve tabi ki böyle bir isme hayran kalmamak da mümkün olmayacaktır. Yazarın ne kadar ışıl ışıl ve farklı bir zekaya sahip olduğunun en iyi kanıtlarından bir tanesi. Adeta hafızanızda oluşan bir kalıba bürünen Jose Saramago başka kitaplarını okurken bir öncekine haksızlık edecek kadar çok tutku ile bağlanılmasına yardımcı olmaktadır. Daha ilk sayfalarına başlandığı an dahi çığ gibi insan  hayatında büyüyecek bir kitap olduğunu anlamamak zor.

Körlükten tam dört yıl önce kurtulan ve hayata yeni tutunan şehrin içerisinde seçim yapılır. Bu seçimin ardından oylar sayılır ve sayılan oylara bakıldığı zaman ortalama olarak yüzde yetmiş oran ile oyların boş olduğu görülüyor. Tabi ki bu noktada güç sarhoşu olarak yer alan otoriterlerin bir anda olağan üstü hal etmeleri ile durumlara geçmelerine neden oluyor. İnsanları büyük bir kaos ortamına sürüklemek adına ellerinden gelen yapılıyor. Fakat istenen kaos durumları elde edilemeyince kontrol ede alınıyor ve kaos için bu noktada her ne gerekli olur ise onu yapmak adına harekete geçiliyor. Jose Saramago bu noktada oldukça farklı olan zekası ile okuyucuya her sayfa içerisinde göz kırpıyor denilse bile yeri.

Bu kadar özel bir kitap içerisinde her ne kadar olması istenmese bile ne yazık ki bu aşinalık olan durum böylesi dünya düzeni içerisinde okuru da kapkara sular içerisine çekiyor. Jose Saramago farklı bir dil kullandığı için diline alışmak bir süre zaman da alabilir. Fakat pes etmek yerine alışılması tercih edilirse kişilerin kendileri için büyük bir adım olacaktır. Oldukça çok sevilecek ve ilham alınacak kadar güzel kitaplardan bir tanesi.

Görmek Ve Üslubu

Körlük kitabının ardından adı bilinmeyen ülke sınırlarında bilinmeyen bir kentin içinde geçen Görmek. Ve daha yaşanan oldukça trajedi olan durumun üzerinden çok da geçmemişti. Uyandırılmış olan bir dehşetin hatıraları taze, mağdur olanları için de hala sağ oldukları anlarda yeni bir felaket, açıkça söylenecek olursa olağan dışı yapıda bir hal olması da geliyor kent durumlarının başına. Hem seçim yapılıyor hem de bunun için sandıklar kuruluyor.

Fakat bu anlarda kimsenin aklına gelmeyen ve hiç beklenmeyen bir durum oluyor. Oylar için sayım yapılacak olduğu an büyük kısımlarının boş bir halde yer aldığı yazıyor. Hükümet bu noktada bir komplo teorisi olduğunu düşünüyor. Hemen ardından bir teyakkuza geçme kararı alıyor ve beklenmedik bir durum ile siyasal düzen için gerekli olan çarkları içine öğütme planları yapıyor. Sonuç için her ne kadar emek verilse ve alınmasa bile çareyi en son olarak sıkı yönetim ilan etme ile elde edeceklerini sanıyor. Her ne kadar bu düşünce olacak sanılsa bile yine beklenti  durumlarının tam aksine düzen yokluklarında düzensizlik daha çok baş gösteriyor. Bu daonu çıkarmak da yine siyasal bir erk içerisine düşüyor.

Jose Saramago bu noktada hem hiciv ile daha çok alegori yapısı kavramak adına yer alıyor hem de keskin yapıda olan bir görüyle harmanlıyor. O muazzam yapıda olan dil cambazlıkları ile de devamlı birçok şeyi eşelemeyi tercih ederek zihinler içerisinde karanlık olmadan karıncalanmadık yer kalmasına izin vermiyor. En unutulmaz eserlerden bir tanesi olmayı başarıyor. Hamaset denen bir düşünce yapısı ve fukaralığın ardından onun kovukları içerisinde yuvarlanmayı başaran güç saplantı noktalarının da ipliğinin pazara çıkarılmasından önemli bir detay. Fars ise her kim tarafından anlatılırsa anlatılsın asla bu kadar trajik anlatımı başarılı olmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir