Goriot Baba – Balzac

Özet

Goriot baba zamanında gerçekten başarılı işler yapmış ve zengin bir eski tüccardır. Ancak hayatını Anastasie ve Delphine isimli kızlarına adadığı için kendisi küçük ve orta halli bir pansiyonda kalmaktadır. Kızları ara sıra onu ziyaret etmektedir. Ama yalnızca paraları bitince gelmekte olan kızları ondan para istemekte ve lüks yaşamlarına da devam etmektedirler. Babalarının bu hali tabii ki de onların umurunda bile değildir. Bu durumu gözlemleyen dışardaki kişiler ise olayı tamamen yanlış anlamaktadırlar. Hatta Goriot Baba’nın kızlarını onun metresi sanmaktadırlar ve bu konuda da sürekli bir şeyler uydurup bu durumun dedikodusunu yapmaktadırlar.

Bir süre sonra artık Goriot Baba’nın vadesi dolmuş ve yataklara düşmüştür. Gerçekten hastalanmış ve ölüm döşeğine girmiştir. Goriot Baba ölmeden önce son bir kez de olsa kızlarını görmek istemiştir. Ancak kızları babalarını ziyaret etmek yerine başka bir tercih yaparak yine lükslerinden taviz vermemişler ve bir sosyete balosuna gitmişler. Bunun ardından da bir süre daha babalarından uzak kalmışlar. Ancak aynı pansiyonda kalan bir öğrenci kızlara babalarının bu son isteğini ilettiğinde yine kızlardan sadece biri babasının yanına gitmeye karar vermiştir. Delphine babasını ziyaret etmek istemez iken, Anastasie ziyaret ettiğinde ise artık her şey için çok geç olmuştur. Çünkü artık babasıyla iletişim kuracak durumda değildir. Fazla bir zaman geçmeden de hayatını kaybetmiştir. Yaşlı adamın cenazesine de sadece pansiyondan birkaç kişi gelmiştir.

Balzac

Tam ismi Honore de Balzac, 20 Mayıs 1799’da dünyaya gelen Fransız yazar edebiyatta özellikle realizm akımının öncülerinden hatta kurucusu olarak görülmektedir. Bu kitapta yaşlı babalarının iyi niyetini suiistimal eden kızları arasındaki ilişki gerçekten realizm ışığında okuyucuya aktarılmıştır. Hayatı boyunca üretkenliğini sürdüren yazar 100’den fazla roman yazmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir