Gölgesizler Kitabının Konusu ve Özeti

Hasan Ali Toptaş tarafından kaleme alınan Gölgesizler Post modern bir roman özeliği göstermektedir. Romanda bir olay örgüsü bulunmamakta;  yazar romanın içinde adeta olay durum öyküsünü yeniden kaleme almaktır. Yani okurken yazarın bir olayı anlattığını görüyorsunuz ve beraber yazı ve okuma serüvenine, merakla yeniden sizde katılmış oluyorsunuz.

Konusu Ve Post modern Özelliği

Gölgesizler romanı,bir berber dükkânında başlayarak içerisinde çırak, keçi sakallı zindan karası bir tespihi olan adam ve içeriye sonradan giren birberberin ‘’hoş geldin Beyim ’demesi ile başlıyor. Berberin adam la arasında geçen diyalog ve konuşmaları romanın içinde geçen ayrıntılı diyaloglardan oluşur. Anlat diye başlatılan berber koltuğundaki olay örgüsünü Hasan Ali Toptaş kendi mi yazıyor yoksa hayallerindeki diyalogları mı anlatıyor? Bu soru ve cevapları bilinmiyor. Yazar burada kendine bir yazar oluşturtmuş her fırsatta eşi ve çocuğu ile birlikte bu roman yazarı da kendi hayatını resmetmektedir. Postmodern olarak olay akışının olmaması kitabın konusunun tam olarak netlik kazanmasana neden olmuştur. Aralarında ÇıngılNuri, muhtar, bekçi ve güvercinin de bulunduğu çok sayıda hayal ürünü roman kişisi bulunmaktadır. Romanın içinde  çeşitli masalımsı  öğe ve  kişilere de yer verilmiş  daha  pek çok  olay  örgüsü  parça parça  anlatılmıştır. Gölgesizler romanı gizemin ve köy içinde yaşanan türlü olayların yeniden anlatılması serüvenine verilen addır. Bu konuda daha pek çok uygulama modeli; köyde kaybolan köylüler birinci, ikinci olarak nitelendirilmiş; bu sayı her arayışta artırılmaktadır.

Köyün serüven dolu masalsı öğeleri yazarın roman kişisi gibi romanın içinde yer laması gerçekle hayalin adeta canlı tutularak soluk soluğa romanın sıkılmadan okunmasına neden olmaktadır. Roman kişileri bir bir kaybolur ve yazar burada anlatışlarına meraklı bir masal öğesi ile adeta bir sıradışılık uyandırır. Yazar karışık olan bütün öğelerden uzak durarak hayal unsuru olan bütün konuları dikkat çelici bir üslupla anlatmayı başarmıştır. Bu sayede okuyucu yazarla birlikte bir yolculuğa çıkacak köylünün kahramanları ile adeta birlikte arama seanslarına katılacak; heyecan, gerilim ve coşku hepsi bir arada tavan yapacaktır. Postmodern anlatım gücünün temeli ve başarısı da işte budur. Yazar Roman içinde yazarın kişilere can vermekte ve bu karakterlerle beraber olay durum kesit öykü ruhuna adeta başarılı bir soluk getirmektedir. Gölgesizler romanın kalitesi ve Postmodern başarısı ve yeniliğinin temel avantajı da budur: ‘’Okurun merak duygusunu sürekli olarak canlı tutmak; ilgi uyandırıcı bir şekilde okuru yeniden sayfalarda yolculuğa çıkarmayı başarabilmektir’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir