Gölgeler Ve Hayaller Şehrinde – Murat Gülsoy

Murat Gülsoy tarafından yazılan gölgeler ve hayaller şehrinde kitabı.. Her ne kadar yazarı bilindik biri olmasa bile bir kere yazım dilini gördükten sonra herkesin hayran kaldığı bir isim. Biraz araştırma yapıldığı zaman her ne kadar ismi bilindik olmasa bile araştırma sonunda ne kadar popüler bir isim olduğu da ortaya çıkıyor.

Gölgeler Ve Hayaller Şehrinde Anlatımı

Gölgeler Ve Hayaller Şehrinde kitabı içerisinde birçok farklı hikaye barındırıyor. Bunlar romantik, tarihi ya da oldukça cezbedici olan yapısı ile yer alıyor. Eski İstanbul anlatılıyor olması adeta herkesin hayranlık ile kitap içerisinde kendini kayıp etmesine de etki ediyor.

İnsanlar kitabı okurken aslında ne kadar etkileyici ve büyüleyici bir şehir olduğunu da anlıyor. Eski İstanbul nasıl bir yer ve ne şartlar altında olduğunu merak eden herkesin kesinlik ile okuması gereken kitaplardan bir tanesi. İnsanı alıp çok farklı bir diyara götürüyor demek de doğru olacak. Bazı hikaye parçalarında çok zorlama yazılar olduğu ve biraz ite kaka götürüldüğü de hissediliyor gibi. Fazla uzatılan kısımları yer alsa bile yine de okununca insanı kendisine çekiyor.

Gölgeler Ve Hayaller Şehrinde İçeriği

Meşrutiyet ilan edildikten sonra Fransız asıllı olan bir gazeteci ülke sınırlarına gelerek burada olan biten her ne var ise bir kaynaktan öğrenmek istiyor. İstanbul içerisine bir muhabir geliyor. Türk asıllı olarak yer alan bir Fansız olan gazeteci bu noktada işe talip olarak yer almak istediğini belirtiyor. Kökleri buraya ait olan gazeteci çıkar ve ülke sınırlarına gelir.

İşte her olay o noktadan sonra olmaya başlar. Hem Osmanlı zamanlarının ne kadar çalkantılı bir dönem olduğunu da kaleme alıyor. Toplumsal bir histerinin romanı demek de çok doğru olacaktır. Yabancı bir şekilde kalınan ülkede gazetecinin olan biten her ne var ise yabancılara karşı rapor etmesi bir Türk için zor. Bir yandan da Osmanlı toplumuna karşı asla akılların dahi almayacak tutulması zor olan durumları gözlemesi, kendi geçmişi ile de yüzleşmek zorunda kalması gibi durumlar baştan sona aktarılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir