Goethe – Faust

Johann Wolfgang von Goethe, kimdir? Goethe 28 Ağustos 1749 senesinde Frankfurt’ta doğdu. Dünya edebiyatında önde gelen isimler arasında yerini alan Goethe sadece edebiyatla kalmamış felsefe ve doğa bilimleri ile de pek çok eser vermiştir. Varlıklı bir ailede büyümüş olan Goethe’nin büyük bir kütüphanesi ve oldukça değerli resim koleksiyonları da mevcuttu. Fransızca, Latince ve Yunan lisanslarını çocuk yaşta öğrenmiş ve aydınlanma çağının düşünce akımıyla yetiştirilmiştir.

Gözlem gücü oldukça keskindir. Merak ettiği her şeye bakmakla yetinmez ayrıca onu irdelerdi ve başladığı işi bitirmesiyle biliniyordu. 1774 yılında ilk romanı olan Genç Werther’ in sayesinde adını evrensel boyutlarda duyurabildi. Alman edebiyatında bu kitabı ile coşkunluk akımını başlatan yazar olmuştur. Bu dönemlerde ilahiler ve şiirler yazmıştır. Mektupları Alman edebiyatında klasik dönemin önemli isimlerinden oldu. Ömrünün son dönemlerine kadar yazmaya devam etmiştir. Goethe, Faust isimli oyunu Goethe’nin başyapıtıdır. 22Mart 1832 senesinde hayata gözlerini kapamıştır. Kalp krizinden öldüğü tahmin edeline Goethe’nin son sözü “daha çok ışık” olmuştu.

Eserin Konusu

Hayatın anlamını arayan inançları ve kendisi hakkında kuşkuları olan, felsefe, hukuk, tıp ve ilahiyat ile ilgilenen, yaşamdan ümidini kesmiş bir bilim insanının Şeytanla pazarlık etmesi ve ruhunu şeytana satmasıdır. Faust kendi özünü bulabilirse eğer ruhunu şeytana satacağına söz verir. Şeytan ise Faust’a gençliğini vereceğine ve onun beşeri hazların arkasından koşan bir insan haline dönüştürecektir.

Goethe, Faust ; oyunun başkarakteri olan Faust, tıbbı, felsefeyi, teolojiyi ve doğa bilimlerini araştırmıştır. Olgunluk dönemlerini yeryüzünün sırlarını bulmak için tüketmiştir. Faust, hayatının amaçlarına ulaşamadığını ve dolu bir şekilde geçiremediğini anlar. Bu durumdan memnun olmaz ve eğer kendini kurtarabilirse ruhunu şeytana satacağına söz vermektedir. Şeytan Faust’ u gençleştirir ve dünyayı gezdirir. Ve Gretchen olarak geçen genç Margarete ile olan aşkı için Faust’ a yardım etmektedir. Ama şeytan bundan rahatsız olur. Çünkü birçok insanı felakete sürükleyen Faust ismindeki doktor bilgisi ve aklıyla ona karşı direnmektedir. Faust’ u doğru yoldan çıkarmak için Mefistofeles Tanrı’dan izin ister. Mefistofeles bir gece Faust’ un karşısına çıkar ve dünya hazlarını vaat etmektedir. Ama Faust, “dur ey zaman, ”çok güzelsin” diyerek Mefistofeles’ e umduğu cevabı vermemeye direnecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir