Gödeli Mehmet – Memduh Şevket Esendal

Hayatını manavcı olarak sürdüren bir gencin yaşam mücadelesi ile bu süreçte başına gelen olaylar anlatılmıştır. Bir yandan da toplumsal değişmelere değinilmiştir.

Kitabın Özeti

Yılın son aylarının yaklaşması ile gelen soğuk havalar ve serin esintiler eşliğinde eski köprüden geçerken bir kalabalık dikkatini çeker. Manavların kalabalık halini izler. Bu sırada manavcılar ise bir telaş içindedirler. Sürekli ortada bir bağırış, bir çağırış vardır. Tüm bunların yanında iskeleye de gemiler yanaşmaya çalışır. Ancak rüzgarın etkisi ile dalgalar bu durumu zorlu kılar. Her tarafta resmen bir boğuşma, bir mücadele vardır. Fakat burada dikkat çeken bir kişi vardır.

Tüm bunları izleyen ve izlerken ağlayan bir ihtiyar. İhtiyarın neden ağladığını merak eder genç İhtiyar da burada bir oğlunun öldüğünü söyler. Genç, ihtiyarın oğlu için boğuldu mu diye sorar. Ardından ihtiyar anlatmaya başlar. Burada manavcı olan oğlunun kurtulduğunu fakat bir kazaya bulaştığını söyler. Bir Yunanlı kaptanın oğlu ile uğraştığını ve manavın batmasını sağladığını da üzerine ekler. Bunun üzerine oğlu ise dayanamamış ve Yunanlıyı öldürmüştür. Hapse düşen oğlunu kurtarmaya çalışan adamın çabaları da boşa çıkmış ve oğlu ölmüştür. Bu acıya daha fazla katlanamayan karısı ise hayatını kaybetmiştir. Şimdi yaşlı adam yetimlere kendisinin baktığını söylemiştir. Kendine Gödeli Hüseyin ismini vermiştir. Oğluna ise herkes Gödelinin Mehmet demişlerdir.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

Yazarın ismi Memduh Şevket Esendal’dır. Ailesi geçimini çiftçilikle sağlamıştır. Bu dönemde yazar sürekli savaşlar olması nedeni ile okul hayatını tamamlayamamıştır. Ancak kendini geliştiren yazar Atatürk yanında kurtuluş mücadeleleri süresince bulunmuştur. Bu dönemlerden sonra da elçilik ve milletvekilliği de yapmıştır. Tarihler 16 Mayıs 1952’yi gösterdiği vakit ise Ankara’da hayatını kaybetmiştir. Yayınlanan kitaplarından bazıları şunlardır:

  • Bir Kucak Çiçek
  • Vassaf Bey
  • Ayaşlı ile Kiracıları
  • İhtiyar Çilingir
  • Gödeli Mehmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir