GELİBOLU(BUKET UZUNER)

KİTABIN ADI: GELİBOLU

KİTABIN YAZARI: BUKET UZUNER

KİTABIN KONUSU: Yeni Zelandalı genç bir kadının Çanakkale Savaşlarında şehit olan büyük dedesinin mezarını bulmak ister ve Gelibolu’ya gelir. Burada Çanakkale Milli Parkı’nda yaşlı bir kadınla karşılaşır ve bunun üzerine olaylar gelişir.

KİTABIN ÖZETİ:  Çanakkale savaşlarında şehit olan dedesiniaramak ve mezarını bulmak üzereYeni Zelanda’dan gelen Victoria Taylor Yeni Zelanda’dan Gelibolu’ya gelmiştir. Mehmet, Victoria’ya rehberlik yapmaktadır.Gelibolu’daki küçük köylerden birinde gezerken köy kahvesinde Victoria, Çanakkale savaşlarında şehit düşmüş Ali Osman Taylarınadında birinin fotoğrafını görür ve bu kişinin kendi dedesi olduğunu iddia eder.

Köy halkı ise kızın bu iddiasını yüce Türk şehidine hakaret olarak algılarla ve bu turist kızın hemen kasabadan uzaklaşmasını isterler. Kız üzgün bir biçimde kasabadan ayrılır ancak bu olay basının ilgisini çeker. Kısa zaman sonra bütün Türkiyenin basın yoluyla bu olaydan haberi olur ve ülke genelinde büyük yankı uyanır.

Victoria ise bu iddiasında ısrarlıdır ve bunu kanıtlamak için Ali Osman’ın henüz yaşamakta olan kızı ile görüşmekister. Bu görüşmeyi gerçekleştirmek için elinden gelen ne varsa yapar. Ali Osman’ın kızının ismi BeyazTaylardır. Bu kadın muazzam bir tarih kaynağıdır. Bu kadın çok inatçıdır. Asla dış görünüşüne aldanılmamalıdır. Oldukça zeki ve bir o kadar da bilgilidir.

Beyaz Taylar;  İngilizce bilmektedir ve Victoria ile konuşurken hiç tercümana ihtiyaç duymadan kendisi İngilizce konuşmaktadır. Victoria uzun çabalar sonucunda Beyaz Tayların inadını kırar, onunla görüşür ve onunla konuşmayı başarır. İki kadın arasında yapılan görüşmenin ardından bütün gerçekler bir bir ortaya çıkar. Ali Osman Taylar bir anzak askeridir ve savaşta yaralanmıştır. Beyaz Taylar’ın annesi onu yaralı bir haldeyken bulur. Anzak askerinin yaralarını iyileştirir ve iyileştirir. Beyaz’ın annesi ve Anzak askeri bir süre sonra da evlenirler. Aslında Victoria, Ali Osman’ın torunudur. 

Bütün bu gerçek Beyaz Taylar sayesinde tektenortaya çıkmıştır. Victoria iddiasında haklı olduğunu uzun ve yorucu geçen bir süreçten sonra ispatlamıştır. Fakat bu olay basına ve köy halkına bu şekilde anlatılmamıştır. Onların çok büyük tepki göstereceği ve bu durumu kabullenmeyecekleri düşünülmüştür.Gerçeği sadece üç kişi biliyordu. Victoria, Beyaz Taylar ve Beyaz tayların yeğeni Ali Osman.

KİTABIN ANA FİKRİ:Hayatta her zaman kendinize inanın ve başkalarının sözleri ile hareket etmeyin. Söylediklerinizin arkasında durun.

OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

BEYAZ TAYLAR:Sert ve bir o kadar da inatçı bir kişiliğe sahiptir. Fakat aslında bu sert kişiliğin altında yatan duygusal bir insan Karşımıza çıkıyor.Kendi çabası ile babasından edindiği bilgileri daha da geliştirmiştir. Bunun için çok bilgili ve zeki bir kadındır. Ne yazık ki eğitimine elinde olamayan bazı sebeplerden dolayı devam edememiştir.

VİKTORİA:Uzun boylu, zayıf, uzun saçlı ve güzel bir fiziğe sahipbirkızdır. Kültürüne ve manevi değerlerine oldukça bağlıdır. Maneviyata bu derece bağlı olmasından dolayı dedesinin mezarını bulabilmek için uzun yollar kat etmiş ve sonunda amacına ulaşmıştır.

Olayın gerçekleştiği yer Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasıdır.Birinci dünya savaşında yazılmışmektuplara eserin içinde yer verilmiştir.

KİTAP HAKKINDAKİ GÖRÜŞLER:Bir büyük insanlık sınavının tarih kitaplarında yer alabilseydi keşke…

Yıllar yılı yapılan anlamsız savaşlar, gizemini hala koruyan yaşanmışlıklar ve gerçeklerin bir mucize gibi ortaya çıkması. Sevginin kazanması.Sürükleyici bir anlatımla kaleme alınmış bir eser.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA:1955 Ankara doğumludur. Hacettepe Üniversitesi mezunudur. Buket Uzuner, bir Çağdaş Türk romancısıdır. Kitapları 4 ayrı dilde yayınlanmıştır. Gezi yazarlığı alanında başarılı eserleri vardır. Yazar olmak için akademik kariyerine son vermiştir. İki Yeşil Su Samuru romanı üne kavuşmuştur. Arkasından yazdığı Kumral Ada Mavi Tuna, Uzun Beyaz Bulut ve Gelibolu isimli romanları edebiyat dünyası önemli bir kazanmıştır en önemli yazarlarından kazanmıştır.

Yazarın hikâyeleri Sanat Olayı, Yaşasın Edebiyat Varlık, gibi dergilerde yayınlandı. Bir kadın dergisi olan Rapsodi ’de gezi kadın ve sayfaları hazırladı. Romalarından ikincisi olan Balık İzlerinin Sesi hem yurt içinde dünyada büyük beğeni topladı. 1993’te İngiliz Kültür Derneğince davet edildi ve Cambridge Edebiyat Konferansı’na katıldı.Sabah Magazin tarafından düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. Yılında İz Bırakan 75 Kadın listesinde yer almıştır.Buket Uzuner, Remzi Kitapevinde yabancı edebi biyografiler editörü görevinde bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi 1997 yılında Yılın Romanı Ödülünü yazara vermiştir.Kitapları 19 ay içinde 26 baskı yapmış ve Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasına girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir