Geçmişin Geleceği- Melih Cevdet Anday

Konusu

Kitabın içerisinde eskiye duyulan özlem var. Yazar divan şiirlerini özlemiş ve o dönem yazılmadığından bahsetmiştir.

Özeti

Kitabın başlangıcında Nurullah Ataç’ın divan edebiyatındaki şiirlerde ne kadar iyi olduğunu anlatır ve şiirlerin devamlılığı için çok savaş vermiştir. Kitap içerisinde okumanın ve romanın insan beyninde olayları ne kadar canlı tuttuğuna yer vermiştir. Yazara göre insan ilker olandır ve zaman içerisinde her şey gelişir. Moda adı altında dile gelen zararlardan ve dilin içerisine giren yabancı kökenli sözcüklerden söz eder. Yazar, felsefenin yasaklandığı kısımları ele almıştır ve ona göre bu yasak gelişmede çok büyük engel olmuştur. İnsan, şaka yapmayı çok sever ancak kendisini gülünecek duruma getirmemelidir. Fazla şaka, komik bir hal getirir. Fenerbahçe çok değişmiştir, yazarın bildiği Fenerbahçe burası değildir.

Yazar eski çağlara değinmiştir ve bir inanışa göre ölü gömülmezse ruhu acı çeker. Bedenler şehirden en uzak yerlerde olmalıdır. Simyayı büyü ile bağdaştırır ve ona göre simya büyüyü öğretmen için doğmuştur. Manisa’yı da ele alan yazar, burada bir barajdan bahsediyor. Barajın duvarları içerisinde çocuklarını kaybetmiş ve taşlaşmış bir kişi bulunur. Kitabın içerisinde ağırlıklı olarak resim ve sanat üzerine yazılar bulunur. Hatta bir yazısında 2020 Türkiye’sini ele alır ve henüz refah seviyesine ulaşamamış olacağını söyler.

Ana Fikri

Divan edebiyatına sahip çıkılmamıştır, bunun yerine özgün olmayan içerikler yayılmıştır. Divan edebiyatı devamlılığını yitirmiştir.

Yazar Hakkında Bilgi

Melih Cevdet Anday, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ankara Hukuk okuduktan sonra Tarih Fakütesi’ne de girmiştir ancak bitirmemiştir. Sosyoloji öğrenmek için yurtdışına çıkmıştır. Eserleri birçok ödüle layık görülmüştür. Gazetecilik ve danışmanlık mesleğiyle yaşamını sürdürmüştür. Roman, deneme, şiir ve oyun yazıları da yazarak yayınlamıştır. 2002 yılında İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir