Gece Romanı İnceleme ve Özet

Bilge Karasu’nun kaleme aldığı Gece Postmodem anlatım olarak oldukça ağır, zor ve tahlil edilmesi güç bir roman olarak karşımıza çıkmaktadır. Romanda kaotik ve karanlık bir ortam olarak adeta   kişiler ve olay örgüsü sembolleştirilerek  okuyucuya başarı ile  aktarılmıştır.

Konusu ve Romancılık Başarısı

‘’Gecenin işçileri’’  gecenin bir an evvel gelmesini ve bu sayede ruh âlemlerinin daha da açığa çıkacağını düşünen kişilerdir. Gecenin işçileri adeta kader ortaklarıdır ve her adımda birbirlerine çok benzeyen kişiliklerdir. Gecenin işçileri genel olarak yaşadıkları yerlerde kaos üreten kaostan beslenen ve insanları yaralayıp öldüren insanlardır. Düzeltmen ise kendini tek ve yalnız hisseden kültürlü; her şeyi bilen ve sorgulayan bir bilgindir. Düzeltmen; Gecenin İşçileri olarak yaşayan kişilerin şahsında insanların içlerindeki iyilere dokunan ve sahip olduğu aydınlığı kaybetmemeleri için onarla yardım etmektedir. Güne iş hareketi ise kendi içinde belirli bir astüst ilişkisi olan hiyerarşik modellerle gizli bir yapılanmanın adıdır. Hedeflerinin gerçekleşmesi için her şeyi göze alan insanların öldürülmesini bile kabul edebilen bu örgütün önde gelen şahıslarında birisi de ‘’0’’dur. O’nun sevgilisine verilen ad ise Sevinç’tir. Sevinçile N. ise bu yapının ve karanlık örgütün kim olduğu hakkında çok sayıda bilgiye sahiptir.

 Bu yapının en önemli öğesi ve temel anlayışı ise; iftira atmak ve adam öldürmektir. Romanın genelindeki atmosfer karanlık güç olan bu örgüt ve gerilim halidir. Gece romanı adından da anlaşılacağı üzere özellikle bu yasadışı ve karanlık örgütün gerilimli doğasından beslenmektedir. Dokusu karışık ve şahısları çok zor ve açık olarak ifşa edilmemiş her karakter roman içinde adeta karıştırılarak verilmiştir. Romanın postmodem anlatı olarak faaliyet göstermesinin temel nedeni de işte budur. Romandaki kişi ve olay ve anlatı modeli tamamıyla okuyucunun kendi bakış açısına ve mesajları yorumlama kabiliyetine bırakılmıştır. Romanda anlatılan her durum ve duygu geçişi adeta merak öğesi canlı tutularak okuyucuya verilmiştir. Gece romanı anlatım, karakter ve genel doğası kapalı bir geceyi andırmaktadır. Böyle olsa da Gece; aslında iyilik ve kötülülük çatışmasının en güzel ve başarılı bir mesajla okuyucuya verildiği nadide postmodem yapıt özelliği göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir