Gazoz Ağacı

Sabahattin Kudret Aksal’ın en önemli eseri olarak bilinen Gazoz Ağacı, yazarın yazmış olduğu hikâyelerin bir araya getirildiği kitaptır. Bu kitap MEB tarafından 100 Temel Eser içerisine alınarak Türk Edebiyatı için önemi gösterilmiştir. Aksal’ın müthiş hikâye yeteneğini gösteren kitap Türk öykü dünyasının en beğenilen eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Sabahattin Kudret Aksal’ın Hayatı

25 Mart 1920 tarihinde dünyaya gelen Sabahattin Kudret Aksal Türk Edebiyatının en önemli öykü yazarlarından biri olarak kabul edilir. Ortaöğrenimini Özel Işık Lisesinde okuyan Aksal, yükseköğrenimine İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünde devam eder. Bir süre liselerde felsefe eğitimi veren yazar 1940 senesinde iş müfettişliği görevinde de bulunur. Belediyede yazı işleri müdürlüğü, iktisat müfettişliği görevlerinde bulunan yazar İstanbul Konservatuarı’nda müdürlük görevi de yapar. En son Belediye Konservatuarı’ndaki Estetik ve Psikoloji öğretmenliğinden emekli olur. Sabahattin Kudret Aksal 19 Nisan 1933 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybeder. 

Sabahattin Kudret Aksal’ın Edebi Kişiliği

Aksal edebiyat dünyasında ilk olarak yazdığı şiirlerle girer. Şiirleri kullandığı sade dil itibariyle Garip şiir anlayışına yakın bulunur. Diğer bir yandan imgeli ve kapalı bir anlatım gösteren şiiri bu yönüyle de İkinci Yeni akımına benzetilir. Şiirlerinin yanı sıra tiyatro, roman ve hikâye de yazmaya başlayan yazar ününü yazdığı öykülere borçludur. Şiirlerinde ağırlıklı olarak duygu ve yaşama sevinci gibi temalar işleyen yazar, hikayelerinde ağırlıklı olarak psikolojik gözlemlemeleri konu edinmiştir.

İnsan, çevre ve kâinat ilişkisinin gözlemlendiği eserlerinde yazarın gözlem yeteneğinin çok yüksek olduğu gözlemlenir. Şiirin duyguları anlatmanın en güzel yolu olduğunu düşünen yazar sade anlatım diliyle Garipçilere yakın bir çizgide durur. Üniversite eğitimi sırasında edindiği felsefi birikimi, 1960’tan sonra yazmış olduğu şiirlerde ve öykülerde net bir şekilde görülür. Öykülerinde genellikle psikolojik çözümlemeler, insan gözlemleri ve anılarını işleyen Sabahattin Kudret Aksal, Gazoz Ağacı kitabıyla Türk Edebiyatındaki yerini ölümsüzleştirmeyi başarır.

Gazoz Ağacı’nın Önemi

Gazoz Ağacı Aksal’ın hikâyelerinin birleştirildiği bir kitap olup, eleştirmenler tarafından oldukça beğenilen bir hikâye kitabıdır. 1954 yılında Sait Faik Hikaye Ödülü’nü alan kitap içerdiği öykülerle de Sait Faik Abasıyanık’ın öykülerini anımsatır. Aile içinde yaşanan sarsıntılar, yakınların ihaneti, ölümü, avare insanların anlık yaşantıları gibi konuları işleyen kitap MEB tarafından 100 Temel Eser’de yer almaya layık görülür. Eserin televizyon filminin çekilmesiyle de adı iyice duyulmaya başlamış ve insanların ilgisi yönelmiştir. Yazar edindiği kültürel birikimi eserindeki insan tahlillerine yansıtmayı başarır ve yaşadığı olayların öykülerini beslemesine izin verir. Çağdaş öykücülüğün en önemli isimlerinden biri olmayı başaran Sabahattin Kudret Aksal bu kitabıyla edebi bir ölümsüzlüğü başarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir