Gazi Ve Fikriye- Hıfzı Topuz

Gazi ve Fikriye, Hıfzı Topuz tarafından kaleme alınmıştır. Gazi ve Fikriye isimli bu kitap konusu itibariyle Fikriye, Mustafa Kemal’e aşıktır ve bu aşk anlatılır. Hıfzı Topuz’ın Gazi ve Fikriye isimli kitabının özeti ile ilgili ise şunları söyleyebiliriz… Mustafa Kemal Askeriye’de öğrenciyken hafta sonu vakitlerini amcasının eşinin yanında olmaya ayırıyordu. Fikriye o dönem ufak yaşta olsa bile Mustafa Kemal’den daima etkileniyordu. Askeriye’yi bitirdikten sonra başka yerlerde görev yapan Mustafa Kemal, uzun bir zaman İstanbul’a gelememişti. Fikriye bu süre içerisinde onu daima özlüyordu.

Mustafa Kemal, milli mücadeleyi başlatmak amacıyla İstanbul’a geldiği zaman başlıca yaptığı şey Makbule Hanım’ın evine gitmek olmuştur. Fikriye onu gördüğü zaman ağlamıştı, artık güzel ve genç bir kız olmuştu. Mustafa Kemal’den etkilendiği her halinden belliydi ancak bunu anlamazlıktan geliyordu. Mustafa Kemal milli mücadele esnasında Anadolu’nun her karışını gezmiş ve Ankara’da kalmıştı. Fikriye bunu öğrendiğinde Ankara’ya gitmek istemiş ve bir mektup aracılığıyla bunu belirtmişti.

Mustafa Kemal gelmesini kabul ettiğinde ise çok sevinmişti. Mustafa Kemal’e milli mücadele sırasında yardım etmeye çalışmış ve ona destek olmuştu. Bu esnada Fikriye hasta olmuş ve hastalığı çok ilerlemişti. Milli mücadele esnasında hastalığını anlayamayan Mustafa Kemal, her şey bittiği zaman onu Almanya’ya tedavi olması için göndermişti. Fikriye, uzak kalmak istemese bile mecburen bunu kabul etmişti. Hıfzı Topuz’un Gazi ve Fikriye kitabındaki Fikriye Almanya’dayken, Mustafa Kemal Latife ile tanıştı. Kültürlü ve modern bir kadın olan Latife Mustafa Kemal’i etkilemişti.

Latife ise çok ona aşık olmuştu. Kısa bir zaman içerisinde evlenip Ankara’ya kesin yerleşimde bulunmuştu. Fikriye, evlendiğini öğrenmiş ve tedavinin bitmesini beklemeden Ankara’ya gelmişti. Mustafa Kemal’in karşısına çıkmak istemiş ancak Latife buna engel olmuştu. Bunun üzerine köşkün dönüş yolunda kendisini vurarak intihar etti. Mustafa Kemal bu ölümden derin hüzün duyar.

Ana Fikri

Aşk varsa sınıflandırmalar bir önem arz etmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir