Gamze Arslan’ın Kanayak Kitabı Özeti ve İncelemesi

Kanayak Kitabı ve pek çok edebi esere imza atan Gamze Arslan; 1986 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatı oldukça başarılı geçen yazar, Önce Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirmiş sonrasında ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana sanat Dalı’ndan mezun olmayı bilmiştir. Kariyer yaşamı ödül ve renkli pek çok eser ile taçlandırılan yazar,2016 yılında Çerçialan yazısıyla Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülünü almaya kazanmıştır.

Gamze Arslan bu yazıları değerlendirerek kitap olarak yayımlamayı bilmiş, İlk kitabı ile de büyük bir çıkış yakalamayı başarmıştır.  Gamze Arslan Kanayak kitabını 2019 yılında Türk Edebiyatına kazandırmış; eseri okurların beğenisine sunarak yazın hayatını adeta yeniden şekillendirmiştir.

Kitabın Ana Hatları ve Özet İncelemesi ise Şöyle:

  • Kanayak Kitabı 13 öyküden oluşarak tüm öyküler adeta içinde yeni bir isyanı barındırıyor. Öykülerinde karakterler akıl sağlığını zorlukla korurken, psikolojik süreçler adeta okuyucunun tahlil etmensine bırakılıyor. İnsan tahlili yapılan öykülerde, Ne yaşama tutunabilmiş nede yaşamdan vazgeçebilmiş insanların resmediliş hikâyesi, öykülerde büyük bir duyarlılıkla incelemiş.
  • Yazarın İlk öyküsü “Manıklar”’da toplumun giderek yok edilişini ve çöküşünü, çocuk tecavüzlerini, çocuk işkencelerini ve katillerini anlatıyor. Hikâyelerinde genel olarak karakterlere kızıyorsunuz fakat daha sonra ise bu karakterlere acımaya başlıyorsunuz.
  •  “Ben Evlat, Kız Evlat! ” da simgesel, sanatsal kaygıların ön plana taşındığı hayal örgüsünün yoğunluk kazandığı bir kurguyu anlatmış yazar. Öyküde anne kız ilişkisi resmedilerek, annesinin sözünü dinlemeyen bir kız çocuğunun annesi ile olan diyalogu ve ilişkisi adeta gözler önüne seriliyor.
  • Arslan  “Beklemek Çürütür” hikâyesinde köy yaşamını büyük bir duyarlılıkla ele alıyor. Babasının küçük bir hatası sonucu bir tarafına kaynar suyun dökülmesi ile yanan bir çocuk, ömrü boyunca bu izi taşımak zorunda kalması ile çocuk kendi kendine bir intikam alma sürecine eşlik ediyor. Çocuk kendince kargalardan intikam almaya çalışıyor ve kızgınlığını hayata bu şekilde yansıtıyor.
  • Kanayak kitabı birbirinden renkli toplumsal odaklı daha birçok güzel öykünün yer alması ile Gamze Arslan’ın hayal gücünün ne kadar zengin ve başarılı bir seyir aldığını adeta kanıtlıyor. Devamında gelen öykü ve olay örgülerini ise kitaptan öğrenebilir zevkle bu eserleri okumaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir