Felsefeye Başlangıç Kitapları

Felsefe, bilgiyi sevme konusunda ilk zamandan beri düşünürlerin sorgu ve şüpheleri sonucunda oluşmuş bir alandır. Düşünce bilimi olarak da tanımlanan Felsefe, soru sormakla başlar. Çağlar boyunca insanların çeşitli konularda bir arayış içerisine girmesi ve bunun sonucunda da bir takım soru işaretleri oluşturması felsefeye özgüdür. Felsefenin konusu bir masa olabilir, tanrı olabilir ya da varlığını bildiğiniz her şey felsefenin konusu olabilir.

Felsefe konusunda pek çok filozof kitap çıkarmıştır. Eğer bu alanda ilgili biriyseniz, düzenli bir şekilde gitmeniz felsefeyi anlamanız ve idrak etmeniz açısından oldukça önemlidir. Eğer bilmeden bir kitabı elinize alıp okumaya başlarsanız, yorulabilirsiniz. Felsefe düşünceleri ve sorgulamaları bakımından da hafiften ağıra giden bir alandır. Felsefeye Başlangıç Kitapları olarak sizler için birkaç örnek hazırladık. Bu yazımızda, eğer felsefeye ilgili biriyseniz okuyabileceğiniz başlangıç kitaplarını bulabilirsiniz.

·        Thomas Hobbes – Leviathan

·        JosteinGaarder – Sofie’nin Dünyası

·        Jean Paul Sartre – Bulantı

·        Wilhelm Reich – Dinle Küçük Adam

·        Halil Cibran – Ermiş

·        Platon – Devlet

·        Antoine de Saint – Exupery – Küçük Prens

·        PauloCoelho – Simyacı

·        Friedrich Wilhelm Nietzsche – Böyle Buyurdu Zerdüşt

·        Hermann Hesse – Siddhartha

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kitaplar, felsefeye başlangıç kitapları olarak söylenebilir. Bu kitaplar arasında küçük prens, Simyacı ve ya devlet gibi ismi duyulmuş kitaplarda yer alır. Felsefeye başlarken okuyabileceğiniz ve hemen hemen hepsi başucu kitabı olacak türden olan bu kitaplar, sizlere felsefeyi daha iyi anlamanızı sağlar. Ayrıca filozofların hayatı ve bazı konuları sorgulaması üzerine olan bu kitaplar sayesinde sizler de arayışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece farklı bakış açıları kazanarak sorgulamayı ve çoğu şeye şüphe ile bakabilirsiniz.

Bir kez felsefeye adım atıldığında bir daha çıkmak mümkün olmuyor. Felsefenin sorgulayıcılığı ve düşünmeyi seven bir yapısı olması, insanları çağlar boyunca kendine çekmiştir. En bilinen filozoflardan Platon, Sokrates ve Nietzsche gibi önemli isimleri ve düşüncelerini bilmeniz, kuramlarının ya da kullandıkları kavramların anlamlarını bilmeniz, okuduğunuz kitapların daha anlaşılır olmasını da sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir