Fate – Jorge Consiglio Kitap İncelemesi ve Konusu

Belli bir hikâyeye bağlı kalmadan birbirinden farklı yaşamlara sahip bir gurup karakterin yaşadıklarını anlatan kitap, hayatın aslında ne kadar gelip geçici bir şey olduğuna defalarca vurgu yapıyor.  Kendisi gibi sorunlar yaşayan başkalarının da olduğu gerçeğini okuyucuya geçirerek onları rahatlatan yazar, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan birçok insanın aslında benzer şeyler yaşadığını anlatıyor.

Jorge Consiglio Kimdir?

1962 yılında Buenos Aires’te doğan Jorge Consiglio, Buenos Aires üniversitesi edebiyat bölümü mezunudur. Semiyoloji dersleri de veren yazar, şiir, kısa öyküler ve Üç Para, Hastane Posadaları, Küçük Niyetler ve Fate adlı dört adet roman yazmıştır.

Yazdığı romanlarla ödüller de kazanan yazar, çağdaş Arjantin edebiyatının en çok okunan yazarlarından biri konumundadır.

Fate Kitabının Özeti

Yazarın Fate adını verdiği romanda kendi kaderlerinin kontrolünü ele geçirmeyi düşünen bir gurup karakterin yaşamlarından kesitler anlatılıyor. Oldukça akıcı ve şiirsel bir dille yazılmış olan kitapta, roman kahramanlarının gerçek bir varoluş sağlama arzuları sebebiyle zor kararlarla yüzleşmeleri ve rahat yaşamlarından kopuşları anlatılıyor. Romanda yer alan kahramanların iç dünyalarını ve günlük yaşamlarının dakika detaylarıyla tasvir eden Jorge Consiglio, insanların hırsları ve hayal kırıklıklarını alaycı bir bakış açısıyla çıplak bir şekilde inceliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir