Faruk Duman Tüm Eserleri

1991 yılından itibaren yazmaya devam eden Faruk Duman, öykü ve roman türünde eserlerinin aynı sıra deneme ve çocuk kitabı kategorilerinde de eserler vermiştir. Ankara Dil ve Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümünden mezun odluktan sonra birçok edebi dergide eserleri basılmaya başlamıştır.Faruk Duman Tüm Eserleri arasında birçok kategoriden eser bulunmakta olup eserleri ile 6 kez de ödül sahibi olmuştur.

İncir Tarihi, İstanbul’da yaşayan eğitim almayan, Zeyrek’in bir yolculuk sonunda şu an bildiği her şeyi nasıl öğrendiği, yolculukta tanıdıklarını, hayvanları ve bitkileri, kısacası karşılaştığı her şeyle olan etkileşimini yazarın kaleminden anlatıyor. Sus Barbatus, 979 yılının kışında geçen olayları anlatan yazar, romanında, Ç’nin bir köyünde yaşayan Kenan ile hamile karısının, yiyecek bir lokma ekmek bile bulaması, daha sonra köy kahvesinde Kenan’ın domuz avının çok para getirmesini duyması üzerine çıktığı yolculuğu ele alıyor. Romanda Sus Barbatus türünde bir domuzu avlama, köye getirme gibi durumları ele alınıyor. Beydaba’dan Kelile ve Dimne: Dünyaca ünlü masal doğu masallarından olan Kelile ve Dimne, yazara da ilham olmakla birlikte bu eser Faruk Duman Tüm Eserleri arasında çocuk dilinde yazılan ilk eserlerdir. Çocuklara uygun bir şekilde yazdığı Kelile ve Dimne, 7 yaş üstü çocuklara hitap ediyor.

Ve Bir Pars Hüzünle Kaybolur: Yazar bu romanında, yüksekokulu bırakıp askerliğini yaptıktan sonra tekrar doğmuş olduğu kasabaya geri dönüşünü, ormanda kaybolan bir parsın ardından gidiş hikayesini ele alıyor. İnsan ile doğanın iç içe geçtiği bu hikayede insan kendinden birçok şeyi kitapta buluyor. Kaptan Kanca’nın Bir Macerası ve Öbür Yeni Öyküler: 1970’lilerin siyasal ortamını da arkasına alan hikayeler dizisinde toplamda 18 öykü bulunuyor. Epik, kahramanlık, duygu ve daha birçok imgelerin yer aldığı öykülerde sözlü edebiyatın özellikleri de incelikle kullanılmış. Sade bir dille yazılan öykülerde genç yaşı herkesin seveceği şekilde yazılmış. Farklı birçok türde bulunan Faruk Duman Tüm Eserleri arasında denemden çocuk kitabına farklı kurgular yer alıyor. Yazarın diğer eserleri ise Piri, Nar Kitabı, Keder Atlısı, Sencer ile Yusufçuk, Seslerde Başka Sesler, Köpekler için Gece Müziği, Kırk, Adasız Deniz, Cüce prens, Jüpiter’in Eteği, Gagalar, Patiler ve Başka Güzel Şeyler’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir