Fakir Baykurt – Kaplumbağalar

Fakir Baykurt 15 Haziran 1929 yılında Burdur Yeşilova’da doğdu. Yazar ve sendikacı meslekleri arasında yer alır. 1942 yılında sıtma hastalığına yakalandı ancak şiir yazmaya devam etti.  Şiir yazmaya olan ilgisi oldukça yüksek olmasına rağmen kendini daha çok okumaya verdi. Özellikle yabancı dilden Türkçeye çevrilmiş olan dünya klasiklerini okumaya özen gösterdi. İlk şiiri “Fesleğen kokulum” Türk’e doğru dergisinde çıktı. Yazılarında ve şiirlerin Fakir Bayburt ismini kullanmaktadır. 1947 yılında Köy enstitüsünü bitirir ve öğretmen olarak atanır. Hayatı dolu dolu geçen Fakir Bayburt birçok yazı ve şiire imza attı. 11 Ekim 1999′ da Almanya’da vefat etti.

Kaplumbağalar Romanının Konusu

Fakir Baykurt Kaplumbağalar romanında sosyal yaralara ve köy hayatındaki sorunları anlatmaktadır. Kaplumbağalar romandaki karakterler arasında Eğitmen Rıza, Kır Abbas, Battal Bey, Hamdi Bey, Cennet Hanım, Yusuf, Haydar, Senem Hanım yer almaktadır. Fakir Baykurt‘un yazdığı Kaplumbağalar romanı üretken Türk köylüsünün hayatından kesitler barındırmaktadır.

Köy sorunlarını Kaplumbağalar’ın sembolize edilerek anlatıldığı bir roman olmaktadır. Köylülerin bin bir emekle ve alın teriyle oluşturdukları başarılara devletin el koymasından dolayı düştüğü sıkıntıyı anlatır. Bu sıkıntıların doğurduğu olaylarla geçen Kaplumbağalar romanının konusu halk insanını anlatmasından dolayı geleceğe ışık tutmaktadır. Sembolize anlatımlar içerse bile herkes tarafından anlaşılır dile sahip ve konu bakımından okuması kolay olmaktadır.

Kaplumbağalar Romanının 100 Temel Eser Seçilmesinin Nedeni

Fakir Baykurt’un yazdığı Kaplumbağalar romanı konu bakımından herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Dönemin zorluklarını anlatan roman Türk edebiyatında herkes tarafından büyük övgü görmektedir. Kaplumbağalar romanı sembolize anlatımdan dolayı diğer romanlardan kendini ayırmıştır. Elden ele okunan roman 100 temel eser arasında yer aldı. Romanın konusu bugünün yaşam zorluklarıyla benzerlik göstermesi onu herkes tarafından okunan bir eser haline getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir