Faik Baysal Tüm Eserleri

Türk edebiyatı yazar ve şairlerinden olan Faik Baysal, 1922 yılından bu yana ömrünün sona erdiği 2002 yılına kadar eser vermeye devam etmiştir. Birçok eseri Tük edebiyatına kazandıran Baysal, ilk romanı olan Sarduvan’ı 1944 yılında kaleme almıştır. Genel itibari ile Faik Baysal Tüm Eserleriroman kategorisinde yazılmış olup farklı konuları ele almaktadır.

Drina’da Son Gün: İkinci Dünya savaşı zamanında Türklerin, Tito öncesinden Yugoslavya’da çekmiş oldukları eziyet, acı ve ıstırabı konu alan roman, Balkan’ı mesken tutan çetelerin, katliam ve tecavüzlerini arttırması, canlarını kurtarmak isteyen Türklerin ise vatanlarından başka gidecek yerleri yoktur.

Elleri Sesinin Rengindeydi: Yazarın daha önce hiç yayınlanmamış olan öykülerinin yer aldığı ve toplandığı eseri olan Elleri Sesinin Rengindeydi romanı, haksızlığa uğrayan, çarpık ve karanlık dünyayı ele almaktadır. Kadın ve erkek herkesi içine çekenbu öykülerde okura farklı bir dünya sunuyor. Dağın Şeyhi Hasan Sabbah: 11. yüzyılın üç önemli kişiliğinden biri olan Hasan Sabbah’ın hayatını anlatan bu eserde, 1124 yılında Alamut Kalesi’nde ölen Hasan Sabbah’ın dinsel inançları üzerine katil ve cani olarak tanımlanmasını, haşhaş verdiği müritlerine cinayetler işleterek yaşamını ileri sürdüğü, romanda detayları ile ele alınmaktadır.

Tenes Burnu Nişanlıları: Yazar, Faik Baysal Tüm Eserleriarasında yer alan Tenes Burnu Nişanlıları hikayesinde bir Fransız savaş gemisinin Cezayir kıyılarında batması sonucunda, hayatta kalan 5 kadının, yakındaki köyde hayatta kalma çabası anlatılmaktadır.

Voli, Kitabında yazar, Yeğen Çıkmazı, olarak geçen bir olayda, gerçek olaylardan esinlenen adliye tarihinde tabut davası olarak da bilinen bir olay incelenmektedir.Faik Baysal tarafından kaleme alınan diğer romanlar ise Ilgaz Teyze Öldü, Ateşi Yakanlar, Drina’da Son Gün, Sarduvan, Rezil Dünya, Kırmızı Sardunya, Güller Kanıyordu, Madam Bambu, Ayın Ucunda, Sıçanlar şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir