Eylül

Mehmet Rauf’ un yazdığı klasikleşmiş bir eser olan Eylül; Türk edebiyatında ki ilk psikolojik romandır. 1901 yılında kitap haline getirilmiştir. Kitap psikolojik olduğundan ruhsal düşünceler konusunda oldukça başarılıdır. Romandaki karakterlerin psikolojik analizleri ruhsal durumları en iyi şekilde okuyucuya aktarılmıştır. Eylül kıtabında eski İstanbul bakış açılarına da ışık tutulmaktadır. Aile hayatı en samimi şekilde aktarılmıştır.

Eylül Romanının Konusu

Eylül romanının konusu şöyledir;  Sureyya, karısı Suad ve Sureyyanın arkadaşı Necip arasındaki imkânsız aşkı anlatmaktadır. Suad’ ın kocasının arkadaşı Necipe olan aşkı ve kocası Sureyya’ ya karşı olan sadakat ve minnet duygusu anlatılmaktadır.

Romanda Sureyya ve Necip arasında geçen dostluk hikâyesinden de bahsedilmektedir. Evliliğe karşı olan saygısı yüzünden Suad kocasını aldatmak istememektedir. Fakat kocasının arkadaşı Necipe de olan aşkı yüzünden sık sık ikilemde kalmaktadır. Bu ikilem ve bunalım hali de Suad’ ı intihara kadar sürüklemektedir.

Eylül Romanının Özeti

Eylül Romanının Özeti şöyledir; Suad kocası Sureyya ile birlikte Sureyyanın babasının evinde yaşamaktadır. Beş yıllık evli olan çiftin mutlu bir hayatı vardır. Fakat Sureyya beyin Boğazini’ nde yazlık bir ev kiralamasıyla yolunda giden evlilikte sıkıntılar başlamaktadır. Sebebi ise Sureyya’ nın yakın arkadaşı olan Necip beyin Boğaziçi’ ndeki eve olan ziyaretleridir. Bu ziyaretler gün geçtikçe sıklaşmaktadır. Necip bey en yakın arkadaşı olan Sureyya beyin karısına karşı çok saygı duymaktadır. Ve ona değerli gözüyle bakmaktadır. Belli bir süre sonra Necip Suad’ a karşı olan duygularının aşk olduğundan emin olur. Kendine hâkim olamaz ve Suad’ ı görmek için sık sık eve gidip onu görmek ister. Necip ateşli bir hastalığa yakalanır ve Suad’ ın eldivenini sayıklar Suad ise onu ziyaret eder ziyaret ederken ise eldiveninin eşini getirir. Böylece Suad’ ın da Necipe olan duygularının bulunduğu fark edilir. İkiside birbirine âşıktır fakat ihanet edecek cesaretleri yoktur. Aşkları bu şekilde sadece bakışlar üzerinde yaşanmaktadır. Kış mevsimi gelince Sureyya ve Suad konağa taşınır. Aşkları burada da devam eder. Bu sırada imkânsız aşk ikisinin de içini yavaş yavaş kemirmektedir. Bir gün konakta yangın çıkar ve Suad yangında mahsur kalır. Necip büyük aşkı Suad’ ı kurtarmak için yangının içine dalar fakat geri çıkamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir