Evlerimizin Bülbülleri, Seyyar Satıcılarımız- Deniz Gürsoy

Geçmiş dönemlerin sokak kültürlerinden biri olan sokak satıcılığı hakkında kapsamlı bir araştırma yapan yazar Deniz Gürsoy, bu kitabında birçoğumuzun çocukluk anılarında yer alan sokak satıcılarını ve sokakların ruhunu yansıtıyor.

Eski İstanbul’a dair anılarla harmanlanmış bulunan eser, satıcıları ve sokak kültürünün yanı sıra muhteşem bir İstanbul manzarası sunarak okuyucuyu ilk sahifelerden itibaren kendisine bağlıyor. Bir anlamda geçmişte yaşanan sıcacık anıları ve cıvıl cıvıl sokakları gelecek nesillere anlatma görevini yerine getiren eser, geçmişte sokak satıcıları tarafından satılan lezzetlerin kolay tariflerini de vererek bir kültürü devam ettirebilme uğraşı veriyor.

Deniz Gürsoy Kimdir?

1949 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Deniz Gürsoy, Robert Akademi ve Boğaziçi İşletme bölümlerinde eğitim görmüştür. Yemek ve sofra kültürüyle ilgili birçok kitap yazmış olan Gürsoy, 1992 yılından itibaren özel bir yiyecek firmasında genel müdürlük görevini sürdürmektedir. Yazar, baharat ve güç, acı şeker, nargile, aşkın ilacı çikolata, yöresel mutfaklarımız gibi birçok eserin de sahibidir.

Evlerimizin Bülbülleri, Seyyar Satıcılarımız Kitabının Konusu

Geçmiş yıllara ait bir kültür olarak toplum hafızasında yer eden seyyar satıcılık, genellikle İstanbul’a taşı toprağı altın diye göç eden kişiler tarafından yaygın olarak yapılan bir meslekti. İstanbul’un tüm mahallelerini sokak sokak gezen satıcılar, kulaklarda çınlayan sesleriyle yaşamı canlandırır çocukları neşeye boğardı. Sokak satıcılarını anlatan Evlerimizin bülbülleri seyyar sokak satıcılarımız kitabı, okuyucuya elma şekeri, macun şeker, dondurma, süt, yoğurt, simit ve poğaça gibi sokak lezzetlerinin kolay tariflerini de sayfa aralarında vererek gelecek nesillere kayıt bırakma görevini yerine getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir