Eşkıya Kuza

Toplumcu bir gerçekçilik anlayışı ile Eşkıya Kuza Osman Şahin tarafından kaleme alınmıştır. Törenin insan bedenini nasıl her gün eriyip yok ettiğini anlatan romanda Osman Şahin adeta romanın içinde soluk soluğa bir trajedinin çığlıklarını okurlarına hapsettiriyor. Hissederek okuyacağınız bu roman gelenekçi motiflerin, cinayetlerin ve toplumsal bir haykırışın resmedilmiş bir hali olarak karşımıza çıkıyor.

Kuza Peruza’nın oğluydu. Kuza ağaların iftar gününde daha görünmemiş bir aile katliamı yapacak her yer kan, revan ve acı ile kuşatılacaktı. Bu olaylar gerçek ve hazin dolu bir trajedi öyküsü olarak yayınevi ve uzman yazarlarca büyük yankı uyandırmış toplumsal olarak aşiret geleneğinin kanlı görüntüsü bir kez daha resmedilmeyi başarmıştır. Öfke insanın kurudur ve her geçen gün insan bedenini ve kalbini adeta kurutur. Aşiret geleneğinin,  şiddet ve öfkenin tüm gerçekliği ile hissettiren Kuza; romanda sadece bir semboldür. Çünkü yıllardan beri süregelen toplumsal yozlaşma,  kan vetöre cinayetleri toplumun belirli bir kitlesi için hala diri ve adeta kendi kültürlerinin bir parçasıdır. Eşkıya kuza,   töre geleneğinin nasıl bu kadar gerçek bir olgu haline geldiğini aileleri bölüp parçalayan gizli bir yara olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Anadulu’nun ayrılmaz parçası olan gelenekler Eşkıya Kuza’da Kuza’nın  acıdan, kinden, nefretten ve  kan  kokusundan aldığı  bir  tür intikamın hikayesidir. Misyonu ve temel değerleri acı ve kederin şiddet ve can kayıplarını hayatın bir parçası haline geldiği, artık cinayetlerin adeta alışkanlık haline geldiği romanda Kuza; aşiretin canlı bir tanıklığını yapmaktadır. Tüfek sesleri, beşikteki bebeklerin katledişi, insanlık dışı cinayet ve eşkıya modeli olarak Kuza;  romanda adeta terörizmin bir parçası olarak gösteriliyor. Eşkıya Kuza can alıcı bir gerçek hikâyenin en trajedik bir öyküsüdür. Öfke ve kin duygusu insanı ruhunu ve bedenini muma çeviren günden güne süründüren kişiyi yok eden hiç eden duygulardır. Eşkıya Kuza romanın genel misyonu ve topluma verdiği gerçek mesaj işte budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir