Orhan Kemal – Eskici ve Oğulları

Gerçek ismi Mehmet Raşit Öğütçü olan Orhan Kemal, 15 Eylül 1914’te Adana’da doğdu. Meslekleri arasında romancı, oyun ve öykü yazarı, futbolcu bulunmaktadır. Orhan Kemal, Türk edebiyatında yer doldurulması güç bir iz bırakmış, önemli yazarlardan birisidir. Birçok eser imza atmasına rağmen Orhan Kemal, romancılık yönüyle ün kazandı. Roman yazarlığının yanı sıra Adanaspor’da futbol oynadı. Hatta o dönemlerde ona Golcü Raşit olarak bilinirdi. İlk şiirini Yedi gün dergisinde “Duvarlar” adlı eseri yayınlandı. Eserlerini insan ve toplum arasındaki ilişkiyi gerçekçi bir dille anlatmaktadır.

Eskici ve Oğulları Romanının Konusu

Orhan Kemal Eskici ve Oğulları romanı ilk olarak 1962 yılında yayımlanmıştır. Konusu bakımından psikolojik ve sosyal bir roman olmaktadır. Kitabın konusu Adana Çukurova’da geçmektedir. Kitabın baş kahramanlarından olan topal eskici bir savaş gazisidir ve bu sebepten ötürü topal kalmıştır. Köyden şehre göç ederek bir dükkân açan ve oğullarıyla beraber bu dükkânda çalışan Topal Eskici ve oğulları arasında özlemle geçen mücadeleyi konu almaktadır.

İnsanların yaşam mücadelelerini, fakirliğini, zorlukları gerçekçi bir anlatım şekliyle dile getirmektedir. Eskicinin en büyük oğlu evli ve üç çocuk sahibidir ve sanayileşmeyle beraber işsiz kalır. Dükkân geliri tüm ailenin giderlerini karşılayamaz hale gelir ve bu da iç çatışmaların fitilini ateşler. Hayata geldiğinden itibaren en alt katmandan başlayıp, ataerkil aile bağını korumak adına ailesini bir arada tutmak için çabalamaktadır. Eskici ve Oğulları romanı, tüm bu özlem ve vermekte oldukları mücadelenin içinde, gelir kaynakları yaratabilmek için ellerindekinden de olan ve sahip olduğu her şeyi kaybederek çöken bir ailenin dramını konu almaktadır.

Eskici ve Oğulları Romanının 100 Temel Eser Olarak Seçilmesinin Nedeni

Orhan Kemal Eskici ve Oğulları romanı Millî Eğitim Bakanlığının 100 temel arasında yer almaktadır. Roman, toplumsal gerçekliği dışa aktarım konusunda çok başarılıdır. Vermek istenen mesaj açıktır, ne olacağını kimse bilemez. “Sanat toplum içindir” düşünce bu eserle birlikte akıllara kazınan bir söz oldu. Orhan Kemal’in Eskiciler ve oğulları romanı en yetkin kitaplarından biridir. Türk edebiyatında önemli bir rol oynamakla birlikte, dönem yazarlarının ve okuyanlarını takdirini bir hayli kazanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir