En Mavi Göz – Kitap Konusu ve İncelemesi

Nobel ödüllü yazar olan Toni Marrison’un 1970 yılında kaleme aldığı ilk romanı olan En Mavi Göz aynı zamanda yazarın memleketi olan Lorain, Ohrio da geçmektedir. En mavi göz adlı kitapta yazar amerikada yapılan ırkçılık, ensest, pedofili  ve çocuk istismarı gibi işlenmesi ve yazılması oldukça zor konuları ele alıyor.

Konusu

En mavi göz ikinci dünya savaşı döneminde Amerikada geçmektedir. ToNi Marisson kitabı yazarken çocukla alakalı olumlu veya olumsuz olan kişilerin karakterlerini ve geniş bir şekilde biyografilerini de yazmıştır. Olayların yaşandığı toplumun da insan ilişkilerinde bakış açılarına geniş bir şekilde yer vermiştir. Genel konusu olarak siyahilere yapılan ayrımcılığı anlatan kitapta konunun büyük kısmını siyahilerin kendi aralarındaki ve aile içindeki tutumlarına ayrılmıştır ve yazar olayları bu yönden anlatmaktadır.

Kitabın ilerleyen sayfalarında ise beyazlar tarafından aşağılanmayı, ayrımcılığı kabulleniş kendini önemsiz görme, beğenilmeme duygusu, aile içi şiddet ve istismar gibi temalar işlenmektedir. Bütün bu olayları Pecola karakteri, ailesi ve Pecola’nın arkadaşı olan iki kız çocuğu yaşamaktadır.

Yaşanan kötü ve acı günleri çekmek zorunda kalan Pecola beyaz insanlar gibi mavi gözleri olmasını istemektedir bu sayede ayrımcılığı aşacağını ve kötü günlerin sona ereceğini umut etmektedir.

Toni Morisson Kimdir?

Toni morisson 18 Şubat 1931 tarihinde ABD, Ohio eyaletinde  Lorainde dünyaya gelmiştir. İşçi bir ailenin dört çocuğundan ikincisidir. Toni Morisson kimdir sorusunun beraberinde gelen eğitim hayatı ve kariyeridir. Toni Morisson Lorain lisesinde okumuştur. Asıl adı Chole Anthony Wofford olup üniveritedeyken daha kolay telaffuz edilmesi için adını Toni’ ye çevirmiştir. 1949 yılında Howard üniversitesine lisans eğitimini tamamlamıştır. 1955 yılında Cornell üniversitesinde yüksek lisans eğitimi almıştır. Teksas Southern üniverisİtesinde iki yıl boyunca öğretmenlik yapmıştır. 1957 yılında ise Washingtonda Howard üniversitesinde doçent olarak görev aldı ve aynı zamanda yedi yıl İngilizce öğretmenliği yaptı. 29 Mayıs 2012’de dönemin ABD başkanı Barack Obama tarafından Özgürlük madalyasına layık görüldü. Toni Morisson, 5 Ağustos 2019 tarihinde Newyork ABD’ de 88 yaşında hayata veda etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir