En İyi Dünya Klasikleri

Dünya klasikleri her yaştan her insanın okuması ve okumuş olması gereken eserlerdir. Bu eserlerde işlenen konular ve yaşanan olaylar her insana bir şeyler öğretmektedir. Evrensel olması ile tanınan bu kitaplar birçok esere de ilham kaynağı olması açısından okunması gereken eserlerdir. Dünya klasikleri zamanlarında meşhur olmuş ve zamanlarının ötesinde de bu başarılarını sürdürmüş olan eserlerdir.

İnsanlar bu eserleri okuyarak kendilerini geliştirme konusunda önemli bir adım atmış olacaktır. Hayata bakış açılarını ve düşünce tarzlarını geliştirmeleri için bu eserleri insanların okuması gerekmektedir. En iyi dünya klasikleri oldukça fazladır ancak en sık okunan ve sıklıkla karşımıza çıkan eserleri öncelikli olarak okumalıyız.

Victor Hugo ve Dostoyevski gibi isimlerin kitapları dünya klasikleri listesinde yer almaktadır. Yazarlar bu eserleri ile dönemlerinin insanlarını ve durumlarını anlatsa da onları evrensel kılan özelliklere sahiptirler. Anlattıkları ya da işledikleri konular insanı insan yapan temel unsurlar etrafında geliştiği için her dönemde okuruna bir şeyler katan kitaplardır. Bazen de anlatışı ve üslubu ile her dönemde insanları kendine hayran bırakan eserler dünya klasikleri arasında sayılmıştır.

En İyi Dünya Klasikleri Nelerdir?

Sıklıkla okunan ve tavsiye edilen kitaplar arasında Ölü Canlar isimli kitap bulunmaktadır. Gogol’un bu eseri ile Cervantes’in Don Kişot eseri bilinen klasik romanlardandır. Ana isimli eseri ile Gorki de dünya klasiklerinde yer almaktadır. Anna Karenina isimli eşsiz romanı Dostoyevski’nin en iyi dünya klasikleri listesinde yer alan bir kitabıdır.

Dostoyevski diğer kitapları ile de dünya klasikleri listesine girmiştir. John Steinback Fareler ve İnsanlar isimli eseri ile dünya klasiklerine katkı yapmaktadır. Goriot Baba ile Balzac ve Odysseia eseri ile Homeros gibi isimler de bu kitaplar arasında yerini alır. Bülbülü Öldürmek kitabı ile Harper Lee dünya klasiklerine katkıda bulunmaktadır. Charles Dickens’ın Oliver Twist’i ve Albert Camus’nun Yabancı isimli eseri de bu listede yer alır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir