Elveda Alyoşa

Elveda Alyoşa siyasi bunalımlar ve olaylı geçen eylemler sonrası; tam 30 yıl sonra Oya Baydar’a Edebiyat’a dönüşünü müjdeleyen bir roman olarak bilinmektedir.1991 yılında ise roman Baydar’a Sait Faik Abasıyanık  ödülünü kazandırarak   adeta eser yazara uğurlu  gelmiştir. Şans getiren bu eser yazarın  mesleki yolculuğuna da   kaliteli bir   başarı ivmesi  katmıştır. Roman 12 bölümden oluşmaktadır. Yazarın realist ve devrimci tavırları eserinde sıkça yer almakta; her okuyuşta Baydar’ın düzeni değiştirme düşüncesi,  fikir akımlarına yeni soluk getiren söylemleri ve sesli söyleyiş tarzlarına yeniden tanıklık edeceksiniz.

Konusu /Sürgün Yılları Anatomisi

Yazar romanda askeri darbe sonrası sürgün edildiği yılları, devrim yıllarının ondaki izlenimleri ve ideolojisini okurları ile paylaşmakta; eser siyasi bir tarihin adeta güçlü bir tanıklığını yapmaktadır. Öyküleştirilmiş kısa öykücüklerden çok eser; deneme ve anı niteliği taşımaktadır. Elveda Alyoşa devrim ve sürgün yıllarının en çok karakterler üzerinde bıraktığı derin acı ve izleri üzerine yazılmıştır. Yazar kitap içinde sanki okurları ile sohbet ediyor;  zaman zaman kendi kendine konuşarak yazı içinde sürekli olarak kendini ve okurları sürüklemektedir. Bu; yazarda duygu geçişlerine de neden olmakta; yazar öfke, umut nefret, keder ve isyankâr duygu durumlarını sıkça kelimelerine ve anlam akışlarına yüklemeye devam etmektedir.

Eserde yazar,  sosyalist kimliğini daha da açık eden yazar Berlin Duvarı’nın yıkılışınıda duyumsayarak anlatmakta;  bu konuya olan derin üzüntüsünü ve hassasiyet düzeyini giderek zirveye taşımaktadır. Oya Baydar Devrim ve sonrası geçen sürgün yılarlını duyarlı olduğu kadar gerçekçi bir bakış açısı ile anlatmayı başaran nadir yazarlardandır. Yurt dışında sürgün hayatı yaşamak zorunda kalan Baydar; insanların duyguları, düşünceleri,  özlem ve sıla hasreti duyguları, aşkları sevgileri, yitirilen umutları ve kardeşlik bilincini incelikli ve usta bir bakış açısı ile kalemine yansıtmayı başarmıştır. Betimleme ustalığı ve kaliteli dil işçiliği ile Baydar; dönemin siyasal –sosyal oluşumlarına ve toplumsal hareketliliğine, toplumda bıraktığı derin acı ve kederin bir anlamada aynası olmuştur. Baydar sürgün sürecini Elveda Alyoşa eserinde tam bir realite ustalığı ile gerçekliği; sürükleyici bir dille anlatmayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir