Elena Ferrante – Terk Edenler Ve Kalanlar Kitap İncelemesi ve Konusu

Elena Ferrante günümüzdeki büyük yazarlardan birisidir.Okuyucularına oldukça sürükleyici bir deneyim yaratan bu kitabı elinize aldığınız zaman düşüremiyorsunuz. Ve gündeminizden de düşmüyor. Elena Ferrante İtalyanın çok ünlü bir kadın yazarıdır. Doğum yeri Napoli’dir. 1 Ocak 1943 doğumlu ünlü İtalyan kadın yazar yaşamını günümüzde hala sürdürmektedir. Yazarın oldukça genişçe bir bakış açısı vardır. Sözleri oldukça da keskindir. 

Terk Edenler Ve Kalanlar Hakkında

Laila kimseye boyun eğmeyen bir karakterdir. Aynı zamanda Laila bir fabrikada çalışmaktadır. Laila’nın bu boyun eğmez, eyvallah etmez olan kişisel özelliği çalıştığı fabrikanın düzenini artık bozmaya başlamıştır. Yazdığı ve yayımladığı ilk romanı ile oldukça göz dolduran ve büyük beğeniler toplayan, başarısından söz ettiren Lenu, nişanlısı ile evlenme hazırlıkları içerisindedir.

Lenu ise Laila’ya nazaran arkadaşlarının yardımlarına koşar fakat onların işlerinde daha da fazla karmaşalara neden olmaktadır. Fakat geçen bütün olaylar ve olay örgüsünün zamanı 1970 li yıllarda gerçekleşmiştir. O sıralar politik olarak ülkede solculuk ve faşizm nüksetmiş durumdadır. Faşistlerin ve solcuların birbirleri ile çatışması ve acımasızca karşılıklı savaşmaları toplumlarda ve akla gelen her kurumda tam anlamı ileçözüme ulaşmaktadır.  Laile kendisini içinde bulduğu bu karmaşık ortamın içinden zekası ile kurtulabilmeyi ve kendisini sıyırmayı rahatça edinebilmiştir.

Ve kendisine yeni bir gelecek için zamana yelken açmıştır. Ancak Lenu için durumlar bu kadar da parlak değildir. Dışarıdan bakıldığı zaman Lenu mutlu, mantıklı yani kelimenin tam anlamı ile ideal bir evlilik yapmış gibi görünse de, hiç beklenmedik bir şekilde bir çıkmaza girerler. Ve bu çıkmazın sonunda Lenu kendisini saran bu durumda oldukça trajik bir seçim yapmak zorunda kalmanın eşiğinde bulur. Ve artık durumlar onun için hiç de iç açıcı görünmemektedir.

Kitabın da kapağında yazdığı gibi “Modern edebiyatın en çarpıcı arkadaşlık portrelerinden birisidir.” Türkçeye çeviren, çevirmen Eren Yücesan Cendey’dir. Ve kitabı karşımıza Everest yayınları çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir