Ekmek Elden Su Gölden

Türkçe’nin önde gelen isimlerinden olan Refik Halid Karay Ekmek Elden Su Gölden kitabın da parasını bilinçsiz kullanan ve köyden şehre gelen Duranbeyli ailesinin şehir hayatına alışma sürecinde çektiği zorluğu ve bu zorluğu maddi imkanlarla kapatmaya saklamaya çalışması, ailenin tek gelini olan Ferhan’ın ortama ve yaşama biçimine alışamamasından dolayı çektiği sıkıntılar anlatılmaktadır. Refik Halid Karay Ekmek Elden Su Gölden adlı eserinde köyün zengin ailelerinin bile şehir hayatına alışma süresinde ki zorluğu açık ve anlaşılır bir biçimde anlatılmıştır. Kitap da köyde ki hayatı küçümseyerek şehre gelen Duranbeyli ailesi kültür çatışması ve alt üst sınıf ayrımı yapmaları da açıkça görülmektedir. Yazarın ekmek Elden Su Gölden adlı eserini diğer kitaplarından ayıran özelliği kitabın kurgudan çok detaylardan oluşmasıdır. Kitabın detaylardan oluşması ağır ve durgun bir anlatıma sahip olmasına yol açmıştır.

Kitabın Özeti

Kitabın özeti kitabın dili gibi ağır değildir özeti daha sade anlatılmıştır ve daha sürükleyicidir.

Yakın arkadaş olan Asaf Bey ve mimar Armenak Efendi kaldıkları otelde akşam çayı içerler. İki yakın arkadaş aralarında sohbet ederken Duranbeyliler soyundan olan 6 kadınotele gelir. Zamanında kan davalı oldukları bir aile yüzünden güneye göçmüş ve orada ki toprakları sahiplenmiş ayrıca halka da sözünü geçirmeyi başarmışlardır. Duranbeyliler ailesinin en büyük üyesi öldüğünde mirasının bölünmemesi ve çok toprak kalması için tek çocuk yapmıştır. Tek çocuk olan Nazir Bey bu olayı sürdürememiş ve 3 kız 3 de erkek çocuğu olmuştur. Asaf Bey ve Armenak Efendinin otele girerken gördüğü 6 kadın Nazir Beyin torunları ve torunlarının eşleridir. 6 kızın başında Şahande isminde bir kadın vardır. Bu 6 kadın havalı bir şekilde otele gelip çaylarını içer ve havalarını atarlar ve akşam bir davete gitmek zorunda oldukları için otelden erken ayrılırlar. Akşam çayı içen iki arkadaş bu 6 kadın arasında en çok sarışın, balık etli ve çok güzel olan Ferhan’ı beğenirler.

Kadınların gitti davet Dayı dedikleri uzaktan bir akrabanın evinde verilecektir. Davet yerine giden kadınlar evde yemek yedikten sonra gazinoya eğlenmeye giderler. Gazinoya vardıklarında Dayı dedikleri adamında bir arkadaşı ile orada eğlendiğini görürler. Dayı sırasıyla bütün kızları dansa kaldırır ama her seferin de Şahande Hanım alınmasın diye ona karşı iltifatlarda bulunur. Kızların içinde en güzeli olan Ferhan dayıdan çok hoşlanır çünkü fiziğini kocasına benzetir ama Dayının kocasından daha kültürlü olması Dayıdan daha çok hoşlanmasına yol açmıştır. Eğlenceden eve döndüklerinde kızlarla bu konu hakkında konuştuklarında Ferhan’ın o ortama ayak uydurmasına yardımcı olan Nebile de dayının ondan hoşlandığını söyler bunu üzerini Ferhan çok sevinir.

Sabah olduğunda Ferhan annesini ziyaret etmeye eski arkadaşı Saliha’nın yanına gider. Ferhan Saliha’yı hem çok sever hem de en yakın arkadaşıdır ama onu eğlenceye, otele götürmez. Saliha da bu durumdan şikayetçi değildir aksine o ortama ayak uyduramayacağını bildiğinden Ferhan’ın onu o ortama götürmek istememesinden memnundur. İki yakın arkadaş arayı çok açmadan arada bir buluşur konuşup dertleşirlerdi. Ferhan arkadaşının yanından ayrıldıktan sonra o gece kızlarla beraber gittikleri otele tekrar gider. Otelde Nazire ile karşılaşır ve Nezire’nin yanına gider. Nazire Asaf Bey ile oturmaktadır ve Ferhan’ı da yanlarına çağırırlar. Asaf Bey beğendiği iki güzel kadınla oturup, sohbet edip, güzelliklerini izlediği için çok mutlu olur. Bu üç kişi biraz sohbet edince Ferhan fakir kocasından çocuğu olmadan boşanıp zengin bir adamla evlenip çiftlik hayatı yaşamanın hayalini kurar.

Bir gün gazete okurken Ferhan’ın bir gazetede fotoğrafının yayınlandığını görürler. Şahende ve kızları Ferhan’ı çekememezlikten sinirlenir ama gazete de fotoğrafı gören bazı insanlar Ferhan’ı tebrik ederler. Bu olaylar gerçekleşirken Ferhan sosyeteye iyice ayak uydurmuş ve kocasından ayrılmayı da kafasına koymuştur. Ferhan Numan adında bir sinemacıya aşık olur ve ailesine kocasından boşanmak istediğini söyleyeceği sırada Numan’ın yaptığı bir yolculuk sırasında kaza geçirerek hayatını kaybettiğini öğrenir. Sevdiği adamın kaza geçirerek öldüğünü öğrenen Ferhan bayılır ve hastaneye kaldırılır. Hastane de iki ay boyunca kalan Ferhan hastaneden taburcu olduğunda buralara geri dönmemek üzere çiftliğe gider. Aradan altı ay geçer ve Numan’ın babası Ferhan’ı bulmak için Saliha ile görüşür. Saliha Numan’ın babasına Ferhan’ın Numan ölmeden önce Numan’dan hamile kaldığını ve 6 aylık hamile olduğunu söyler. Numan’ın babası Saliha ‘ya eğer Ferhan’a ulaşıp ona yardım ederse Saliha’ya ev yaptıracağını söyler. Saliha bu teklifi kabul eder ve Ferhan’ın yanına gider.

Yazar Hakkında

Yazar hakkında 1888 yılında Beylerbeyi’nde doğduğu ve alanında oldukça başarılı yazarlardan biri olduğu bilinmektedir.  Hem gazeteci hem de usta yazarlarımızdan olan Refik Halid Karay Galatasaray Sultanisi ve Mekteb-i Hukuk’da okumuştur. Yazdığı eserlerle kısa sürede ün kazanmış ve Fecri Ati topluluğunun kurulması için çaba sarf eden yazarlardan biri olmuştur. Yazdığı siyasal kitapları yüzünden 5 yıl sürgüne gönderilmiştir. Ülkesine geri döndüğünde öğretmenlik, gazetede başyazarlık yapmıştır ve ayrıca mizah dergisi çıkarmıştır. Ülkesine geri dönmesinin ardından tekrar siyasal kitaplar yayınlayan yazar tekrar ülkesinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Ülkesinden ayrılarak Haleb’e yerleşen bu yazar yeni bir gazete çıkarmış, Hatay’ın Türkiye’ye bağlanmasında önemli yazılar yazmış ve çalışmalar yapmıştır. Bu usta yazarımız 18 Temmuz 1965 yılında vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir