Dünya Klasikleri: Okunması Gereken 20 Klasik Kitap

Dünya klasikleri her dönem okunması gereken kitaplardır. Yazıldıkları dönemden beri insanları etkileyen eserler olmuşlardır. İnsan hayatı, insan hisleri ve içinde bulunduğu durumlar evrensel bir şekilde anlatılmış olan bu eserler zamana meydan okumaktadır. Yedisinden yetmişine herkes bu kitapları okumakta ve herkes kendince bir şeyler öğrenmektedir.

Bu kitaplar ile insanlar duygu ve düşünce dünyalarını geliştirmektedir. Birçok yazar da bu klasikler ile yazarlık hakkında en önemli derslerini aldıklarını ifade etmektedir. Dünya klasikleri içerisindeki kitapların hepsi okunması mümkün değilse de en sık duyulanlar okunmalıdır.İnsanlığın ortak bir paydası haline gelmiş olan bu eserler okunmalıdır. Ancak bir yerden başlamak isteyen ancak nereden başlaması gerektiğini bilmeyenlere 20 tane önerimiz olacak.

Dünya Klasikleri: Herkesin Okuması Gereken 20 Klasik Kitap      

Suç ve Ceza isimli kitap listemizin başında yer almaktadır. Dostoyevski usta yazarlığı ile kaleme aldığı bu eseri sayesinde klasikler arasına girmiştir.

Sefiller isimli kitabı ile Victor Hugo da dünya klasikleri arasına girmiştir. Ünlü yazar eseri ile yıllar geçse de insanlara bir şeyler öğretmeye devam etmiştir.

Tolstoy ünlü Rus yazarlar arasında sıklıkla anılan bir isimdir. Tolstoy da Anna Karenina isimli kitabı ile klasikler arasına girmiştir. Diğer kitapları da klasikler arasına girme konusunda başarılı olmuştur. Suç ve Ceza isimli kitabı ile Dostoyevski adından tekrar söz ettirmektedir. Balzac ise gerek döneminde gerek ise günümüzde eserleri ile adını duyurmayı başarmıştır. Vadideki Zambak eseri klasikler arasındadır. Aşk ve Gurur isimli romanı Jane Austen’in klasikler içindeki romanıdır. Dante Alighieri İlahi Komedya eseri ile listede yerini almıştır. Shakespeare Romea ve Juliet eseri ile listededir. Goethe Genç Werher’in Acıları isimli kitabı ile anılırken John Steinbeck ise Gazap Üzümleri ile listemizde anılmaktadır. Turgenyev’in Babalar ve Oğullar eseri, Gorki’nin Ana eseri ve Gustave Flaubert’in Madame Bovery eserleri de listededir.

Ayrıca İki Şehrin Hikayesi Dickens’ı, Yeraltından Notlar Dostoyevski’yi, Savaş ve Barış ise Tolstoy’u listede andıran kitaplarıdır. Uğultulu Tepeler, Ölü Canlar, Kırmızı ve Siyah ve Üç Silahşörler ise diğer klasik kitaplardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir