Dostlar Beni Hatırlasın

Âşık Veysel Şatıroğlu Türk Halk Müziği kültüründe hala birçok sanatçının eserlerini kullandığı en büyük ozanlarımız arasında sayılmaktadır. Hayatı birçok olumsuzlukla ve talihsizlikle geçmiştir. Dostalar Beni Hatırlasın şiiri 100 temel arasında yer almaktadır.

Yazarın Hayatı:

Âşık Veysel 25 Ekim 1894 tarihinde, Sivas’a bağlı Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde, çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Gülizar ve Ahmet çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Veysel’in iki kız kardeşi de o yıllarda henüz çaresi bulunamamış olan çiçek hastalığı yüzünden vefat etmiş. Kardeşleriyle aynı kaderi paylaşan küçük Veysel de 7 yaşında bu ölümcül hastalığa yakalanmış, ölümden kurtulabilmiş ancak iki gözünün de görme yetisini kaybetmiştir. Babasının aldığı bağlama ile kendini geliştirerek ozanların türkülerini çalmaya başlamıştır. Daha sonrasında kendi şiirlerini yazıp, aynı zamanda çalıp söylemeye başlamıştır.

Âşık geleneğinin büyük temsilcilerindendir. Âşık Veysel’in annesi ve babası kendileri öldükten sonra Veysel’i düşündükleri için akrabaları olan Esma adında bir kızla evlendirirler. Bir kız ve bir de oğlan çocukları dünyaya gelir. Oğlan çocuğu daha 10 aylıkken uyurken annesinin memesinin ağzında kalması ile ölür. Veysel’in acısı daha tazeyken ilk önce annesi ondan 18 ay sonra da babası ölür. Köy enstitülerinde saz hocalığı yapıp yurdu dolaşmış ve 1965’te devlet tarafından maaşa bağlanmıştır. Eserlerinde Türkçeyi yalın halde ve ustalıkla kullandığı görülmüştür. Şiirlerinde çokça yaşama sevinci, özlem, hüzün, umut ve umutsuzluk gibi duygu yüklü konulara yer vermiştir. Birçok esere imza atmış ve takılan Âşık isminin hakkını güzelce vermiştir. 1973 yılında akciğer kanserine yakalanarak Dostlar Beni Hatırlasın diyerek yaşamını yitirmiştir.

Dostlar Beni Hatırlasın Şiirinin Önemi:

Âşık Veysel‘in bıraktığı eserler daha çok hayatın kendisini ve ders alınması gerektiğini anlatan şiirlerdir. Âşık Veysel’in başına birçok sıkıntı ve dert gelmiş gözleri görmez olmuş bir umut açılır demişler açtırtmamış ve kendi dünyasında kurduğu yuvasını dağıtmak istememiş. Bu kadar zorluğa rağmen hayatı hep sevip şiirlerinde eleştirisini yapıp dünyayı kabul edip hem de sevgisini anlatmıştır. Kendisi ölüp gittikten sonra bile eserlerinin insanlar tarafından okunmasını ve hatırlanmasını önemsemiştir. Bunu da  ” Ben giderim dostlar beni hatırlasın” şiiriyle açıklamıştır. Hala 7’den 70’e insanların tanıyıp hatırladığı bir şairdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir