Dönüşüm – Franz Kafka

Küçük burjuva çevrelerindeki tiksindirici aile ilişkilerinin en ince ayrıntılarına kadar anlatılmakta olduğu anlatı olan Dönüşüm, anı zamanda işlevini çoktan yitirmiş olan bireyin tragedyasını da dile getirmektedir.

Kitabın Özeti

Bir sabah sıkıcı rüyalardan uyanan Gregor Samsa, kendisini rüyasında döv bir böceğe dönüşmüş olarak görmektedir. Her sabah işe gitmek için tren saat 6 da hareket etmektedir. Bu nedenle de en geç saat 5 te uyanmak zorundadır. Ancak saate baktığı zaman saatin 7 olduğunu fark eder. Kalkmayı istese de ona yardımcı olan kuvvetli bacaklarının yerini bir birinden bağımsız hareket eden bacaklar almıştır.

Annesi oğlunun uyanmamış olduğunu düşünerek kapısına vurur. Kilitli kapının ardından oğlunu uyandırmaya çalışır. Gregor kalktığını söyleyerek annesini savuştursa da annesi sesi çok garip çıktığı için oğlunu hasta sanır. Gregor türlü uğraşlar ile yataktan kalkmayı başarsa da yeni vücuduna alışması zaman alacaktır. Saat 8 gibi patronu çok kızgın bir halde eve gelmiştir.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Gregor, eserin baş kahramanıdır. Annesi, babası ve kız kardeşi ile aynı evde yaşamaktadır. Ailesinin geçimini de kumaş tüccarlığı yaparak sağlamaktadır. Bir sabah uyandığında kendini böcek haline gelmiş şekliyle görür. Bu olay Gregor’un hayatını değiştirmiştir.

Gregor’un annesi, onun öz annesidir. Böceğe dönüşmeden önce araları çok iyiyken böceğe dönüştükten sonra görmekten bile korkmaktadır.

Grete, Gregor’un kız kardeşidir. İlk evrelerde abisiyle araları iyiyken olaydan sonra abisine düşman olmuştur.

Patron, işçilerini ve Gregor’u makine olarak görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir