Don Kişot – Cervantes

Don Kişot, Cervantes isimli ünlü yazarın kaleminden çıkmış bir kitaptır. İspanya’da bir köy asilzadesi olan Don Kişot, okuduğu şövalye romanlarının etkisi ile aklını kaçırmıştır. Bunun üzerine de Ortaçağ şövalyeleri gibi ülke ülke dolaşma hevesine kapılmıştır. Bu hevesin asıl nedeni ise bütün kötülükleri ortadan kaldırmak ve bunun beraberinde de insanları mutlu etmektir. Aynı zamanda düşüncelerine göre ele geçireceği adalardan bir tanesine de vefalı yol arkadaşı olan Sancho’yu vali yapacağına da söz vermiştir.

Bu düşüncelerinin üzerine Cervantes’in Don Kişot karakteri, atalarından kalmış olan eski ve paslı zırhları tamir etmiştir. Başına da bir berber çanağı almıştır. Duslina adını verdiği sevgilisini de kaba bir köylü kızı olmasına rağmen asil ve güzel birisi olarak kabul etmiştir. Onun uğrunda ise türlü maceralara girişmeye başlamıştır. Don Kişot atına, vefalı yol arkadaşı olan SanchoPanza da eşeğine binerek yollara çıkarlar. Don Kişot, bu yolculuklar esnasında bütün gördüklerini kafasında hayaller ile uydurmaktadır. Yel değirmenlerini insanlara kötülük etmekte olan devler şeklinde görmektedir. Bunun üzerine de yel değirmenlerinin üzerlerine saldırmaktadır. Karşılıklı ilerlemekte olan iki koyun sürüsünü de iki farklı ordu zannetmektedir. Bunun için zayıf tarafın yardımına koşarak mızrağını da koyunlara saplamaya başlamaktadır. Bunun üzerine de çobanlardan güzel bir dayak yemiştir. Böyle türlü türlü maceraların içine girerek ölümüne yakın bir zaman köyüne döner. Bu dönemde aklı başına gelmektedir.

Don Kişot Eseri – Cervantes

Don Kişot eseri Cervantes tarafından kaleme alınmış başarılı eserlerden bir tanesidir. İspanyol edebiyatında en ünlü romanlardan bir tanesi olan Don Kişot romanı, neredeyse bütün dünya dillerine çevrilmiştir. İki farklı cildi yayınlanmış olan Don Kişot, İspanya’da oldukça yaygın olan şövalye romanlarını yermek adına yazılmış olan bir romandır. Cervantes tarafından kaleme alınan bu roman, aynı zamanda modern romanın da kurucusu olmuştur. İşlevini tamamlamış olan toplum düzenini geri getirmenin imkânsızlığı bu romanda vurgulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir