Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Zaman içerisinde okuyucu tarafından çok beğenilmiş ve oldukça ün yapmış bir kitap haline gelmiştir. Dokuzuncu Hariciye

Koğuşu isimli Peyami Safa’nın kaleminden çıkma bu eserin konusu ise şu şekilde açıklanabilir: Küçük yaşından beri bacağından bedensel engeli olan ve iletişim konusunda sıkıntıları olan kimseyi dinlemeyen hayalleri peşinden koşan birisinin hikâyesi.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Eserinin Özeti

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu eserinin özeti şu şekilde yapılabilir: Küçük yaştan beri hastalıklarla uğraşan yazarımız bu durum yüzünden hastanelerden tiksinmiştir. Annesi ile yaşadıkları kenar mahallelerde durumu ciddiyetini korumaya devam etmektedir. Bir gün hastanede ameliyat olması gerektiğini öğrenen yazarımız bu durumu üzülmemesi için annesine söylememiştir. Annesinin rahatsızlığını görüp ona kendi doktoruna gözükmesini söylemiştir.

Ertesi gün yazar paşayla görüşür ve sağlık durumunu ondan da gizler ancak paşa yazara doktor Ragıp Bey’e gözükmesini tavsiye eder. Paşaya küçük yaşından beri kitap okuyan yazar o akşam yine bir roman okur. Paşa uyuduktan sonra ise kızı Nüzhet ile sohbet etmek için bahçeye iner. Yazar Nüzhet ile aralarında bulunan yaş farkına rağmen ona derin bir sevgi besler ancak doktor Ragıp’ın onu istediğini öğrenince bu duruma çok üzülür. Fakat bu üzüntüsü kısa sürer çünkü Nüzhet bu teklifi ciddiye almamaktadır.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu eserinin özetişu şekilde devam eder: Hastalığından dolayı olgunluğu yaşından daha büyüktür. Bir akşam Nüzhet ile yine konuşurken yazar dayanamaz ve Nüzhet’i kendine çekerek öpmeye başlar. Bu duruma çok fazla şaşıran Nüzhet utanarak koşarak evine gitmeye başlar. Sabah olunca paşanın istediği kitapları almak için Kadıköy’e giden yazar operatörüyle görüştükten sonra geri köşküne döner. Köşke döndüğünde kendisinden gizli saklı birşeylerin konuşulduğunu fark edince tek başına gidip bahçeye oturur. Gün geçtikçe belirsizleşen durumlarda yazar ile Nüzhet cinsel yakınlaşmalarda bulunur.

Paşaya doktor Ragıp’ın Nüzhet’e yakışmadığını söyleyen yazar bu olaydan sonra Nüzhet’in yengesinden tepki görmüş ve dışlanmıştır bunun sonucunda evi terk etmiştir. Bu olaydan sonra operatör tarafından bacağının kesilmesi gerektiğini öğrenen yazar bu durumu kabul etmez bunun sonucunda operatör yazarhastanaede üç aylık bir tedavi önerir. İçinde bulunduğu durumdan dolayı yazar mecbur olarak bunu kabul eder ve Dokuzuncu Hariciye Koğuşuna katılır. Yazarın zorlu geçen hastane sürecinden sonra doktor bacağının kurtulduğunu ancak üzerine basamayacağını söyler aynı zamanda Nüzhet’indoktor Ragıp ile sözlendiğini duyar ve sonra taburcu olur.

Ana Fikir

Kitaptaki ana fikir ise şu şekilde açıklanabilir: Hayatımızda her zaman tavsiyeleri dinleyip gerçekçi olmalıyız.

Şahıslar Ve Olaylar

Nüzhet:Hareketli deli dolu birisi.

Yazar:Hayallerinin peşinden koşan bedensel engelli birisi.

Paşa:Disiplinli birisi.

Yengesi:İçten pazarlıklı bir anne.

Operatör:Yardımsever tıp adamı.

Doktor Ragıp:Kültürlü biri.

Yazar Hakkında Bilgi

Yazar hakkında bilgi verecek olursak öncelikle yazarımızın 1899 yılında İstanbul’da doğduğunu söyleyebiliriz. Henüz dokuz yaşında iken kemik hastalığı başladı. Düzenli bir okul hayatı görememesine rağmen kendini geliştirmiş bir yazar. Edebiyatımıza çeşitli eserler sunup kendinden söz ettirmeyi başarmıştır ve hayata gözlerini 1961 yılında İstanbul’da yummuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir