Doğunun Limanları – Amin Maalouf

Kitabın Özeti

Bir tablodan söz edilerek romana girilmiştir. Bir kişi metroda bu tabloyu seyrederken gözleri bir adama takılır. Bu adamı böylelikle de takip etmeye başlar. Bu takip sonucunda her ikisi bir sokakta karşı karşıya gelirler. Yazar, farklı yollarla bu adama yaklaşmaya çalışmaktadır. Adamın yabancı olduğunu fark ettiğinde ona yardımcı olur. Bu yardımlaşma sonucunda ise ikisi dost olurlar.

Olaylar bir Osmanlı prensinin aklını yitirmesi sonucunda başlamıştır.

Kitabdar, Clara ile tanışır. Savaş sonrasında Beyrut’a dönen Kitapdar kahraman gibi görülür. Arada sıcak gelişmelerin olmasıyla birlikte Clara ile evlenmeye karar verirler.

Doğunun Limanları bu olaylar ardından daha da sürükleyici bir hale gelmektedir. Evlenmeleri ardından çift Hayfa ve Beyrut arasına giderler. 1948 senesinde Kitabdar babasının hastalığı nedeniyle Beyrut’a döner. Bu dönüş sırasında Arap-Yahudi savaşının patlak vermesi onun hayatını değiştirir.

Bu savaştan dolayı Kitabdar karısını ve çocuğunu uzun bir süre göremez. Onların iyiliğini düşünmekten dolayı tedirginliği davranışlarını da değiştirmiştir. Bu durumdan faydalanan kardeşi Salem onu zengin hastaların yer aldığı bir tımarhaneye kapatır. Her gün onun deli olmasa bile delirmesine neden olacak ilaçlar almak zorunda bırakılır. Yirmi yıl boyunca burada kapalı tutulan Kitabdar artık kurtulmanın imkânsız olduğunu düşünürken kızı Nadya onun izini bulmuştur. Bu Kitabdar için bir kurtuluş kaynağı olmuştur. Ancak çevresinden aldığı nasihatlerden dolayı Nadya bir daha yanına gitmemiştir.

Kitabdar, kendisine verilen uyuşturucuyu her gün daha az alarak zaman içerisinde kendine gelmeye başlar. 1976’da Lübnan’da çıkan tartışmalar sayesinde fırsatını bularak hastaneden kaçar ve Paris’e gider. Orada Bertrand’ı bularak yaşadıklarını anlatır ve Clara’nın adresini ister. 28 sene sonra hiçbir şey beklememesine rağmen başından geçenleri kızına bir mektup yazar. Ondan cevap beklemese de yıllar önce buluştukları bir limanda randevu verir.

Sonunda buluşma günü gelmiştir. Kitabdar randevu verdiği yeri ararken yazarla karşılaşmıştır. Bu karşılaşma ile birlikte Doğunun Limanları kitabı yazılmıştır. Buluşma gününde yazar onları bir kafeden izlemektedir. Baba ve kız bu köprüde karşılaşarak birbirlerine uzun uzun sarılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir