Doğu Expresinde Cinayet

Doğu Espresinde Cinayet adlı romanının yazarı Agatha Christe olarak bilinmektedir . Agatha Chiriste polisiye romanlarının yükselişe geçmesini sağlayan ve polisiye romanlarını okurlarına sevdiren isimlerden birisi olarak bilinmektedir.  Polisiye romanlarının yükselişe geçmesini sağlayan bu yazarın Doğu Expresinde Cinayet adlı kitabı hem çok sevilen hem de en çok okunan polisiye romanları arasına girmiştir.

Doğu Expresinde Cinayet adlı kitabın yazarı bu kitabı Türkiye’den Londra’ya giderken yolculuk sırasında usta bir dil ile kaleme almıştır.  Bu kitap okurlarını kusursuz bir cinayet planı ile karşılaşmasını sağlayarak harika tasarlanmış olay örgüsü sayesinde okuru hapsediyor.  Yazar kitabın içinde ki olay örgüsünü o kadar kusursuz planlamış ki olay örgüsü okuyucuların kafasını karıştırarak aynı zamanda ipuçlarını takip etmelerini sağlamıştır. Agatha Christe 1993 yılında Türkiye’yi ziyaret etmiş ve dönerken ise İstanbul’dan Londra’ya giden Doğu Ekspresini kullanarak bu yolculuğu sırasında Doğu Expresinde cinayet adlı romanı kaleme almıştır.

Kitabın Özeti

Hercule Poirot adlı dedektif kitabın özeti yazılırken en dikkat çeken kişi olmuş ve yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da ana karakter olarak yer almıştır .İstanbul’da bulunan Hercule Poirot adlı dedektif acilen memleketine geri dönmek zorunda kalır ve geri dönmek için treni kullanmak ister ama trende yer yoktur . Trenin sahibi arkadaşı olduğundan Hercule Poirot’a hemen bir yer ayarlanır.

Dedektife yer ayarlanan vagonda Rachett adında ölüm tehditleri alan zengin bir iş adamı vardır.  Bu iş adamı dedektife ona yardım etmesini ve onu ölümle tehdit eden kişiyi bulmasını ister ancak dedektif bu teklifi kabul etmez ve bunun ardından gece bir sürü akıl alınmaz olaylar yaşanır. Trendeki insanlar yaşadıkları korku nedeniyle gece boyunca uyuyamaz ve herkes panik halindedir.

Zengin iş adamı olan Rachett gecenin ardından yolculuk yaptığı kompartımanında ölü bulunmuştur.  Trenin sahibi olan Bouc Poriot bu esrarengiz olayın en kısa sürede çözülmesini ister ve bunun için adım atar. Poriotda bu olayı polis gelmeden  hızlı bir şekilde kimse duymadan çözmek ister Tren sahibi,  bir doktor ve Poiot delil toplamak için araştırmalar yapmaya başlar . Ölü bulunan iş adamının saati biri çeyrek geçe durmuştur ve bu olaydan yola çıkarak kurbanın ölüm saati bu kabul edilir. Cinayeti işleyen kişi Rachett’i 12 yerinden bıçaklamıştır ve ayrıca kurbanın yanında yanık bir mektup, üstünde H harfi yazan bir de mendil bulunmuştur.

Dedektif kendi geliştirdiği bazı yöntemler ile Rachett’in gerçek adının Casetti olduğunu öğrenmiştir ve bunun akabinde olaylara olan bakış açısı değişmiştir .Casetti’nin aslında kötü bir insan olduğu çocuk kaçırma gibi olaylara bulaştığı öğrenilir ve ayrıca bu olaylar ortaya çıktığı için oradan uzaklaşmak istemiştir . Dedektif bu çocuk kaçırılma olayının peşine düşer  ve bu işi çözmeden de peşini bırakmayacaktır. Bu olayla ilgili olan herkesi sorgulayarak olay hakkında detaylı bir araştırma yapmaya başlar. Çok değişik deliller bulan dedektif bu olaylar karşısında oldukça zorlanır ama en kısa sürede bütün delilleri birleştirerek katili bulur. Casetti’nin 12 bıçak darbesi almasının nedeni çocuklarının kaçırıldığını öğrenen ailenin 12 bireyinin her birinin Casetti’yi öldürmek istemiş olmasıdır.

Yazar Hakkında Bilgi

Agatha Christe adlı yazar hakkında bilgi sebebi bilinmeksizin oldukça kısıtlıdır. 1890-1976 yılları arasında yaşamış olduğu ve yazdığı eserler sayesin de Edebiyat Dünyasının en önemli yazarları arasına girmeyi başardığı bilinmektedir. Cinayet romanlarıyla ünlenen bu yazar yazdığı yüzlerce eser sayesinde bu türe yön veren isimlerden biri olarak edebiyat tarihine geçmeyi başarmıştır.  Birçok romanda ana karakter olarak Hercule Poiroy adlı efsanevi dedektifi kullanan yazar bu karakteri cinayet romanlarının bir parçası olmasını sağlamış ve okuyucunun oldukça fazla benimsemesini sağlamıştır. Yazarın birçok eserinin filmi de çekimli ve beyaz perdede de romanları kadar büyük bir ilgi ile karşılaşmıştır. Yazarın Doğu Espresinde Cinayet adlı romanı basımından 10 yıl sonra sinemaya uyarlanabilmiş ve oldukça başarılı bir iş çıkarmıştır. Çok sayıda ünlü ismin oynadığı bu filmin yönetmeliğini Shakespear  bizzat kendisi üstlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir