Doğu Doğudur

Aşk ve siyasal tarihin derin bir siyasi duyarlıkla işlendiği Doğu Doğudur romanı didaktik olduğu kadar akıcı ve sürükleyici bir nitelik kazanmaktadır. Latife Mardin tarafından kaleme alınan bu tarihi belge niteliğindeki yapıt;  son zamanların en çok okunan ve takip edilen en önemli romanlarındandır. Londra’da başlayan bir aşk ve kıtalara kadar yayılan bir macera adeta siyasi bir oluşum, dönemin buhranı içinde yeniden nitelik kazanmaktadır. Savaşın, entrika, oyun ve her türlü politikanın hâkim oldu bir ortamda aşkın hüküm sürmesi her koşulda romanı, özgün ve benzerlerinden farklı kılmaya yetecek kadar kaliteli yapmaktadır.

Konusu Ve Tarihsel Önemi

Doğu Doğudur adlı romanda Osmanlı devleti ve diğer batılı devletlerin sömürge ve emperyal düşünce sistemi modelleri yoğun bir şekilde işlenmektedir. Batılı Devletler ilk kez Osmanlı Devletinin yanında yeralarak denge siyaseti izlemiş; bu devletler Osmanlı’yı Rus Ordusuna karşı savaşa sokmuşlardır. Varna’da diplomasi hareketliliği, Kırım Savaşının yaşattığı buhran ve savaşın kanlı görüntüsü, aşk, ihtiras ve entrikalar bütün gerçekliliği ile romanda adeta okuyucuyu soluk soluğa tarih yolculuğuna çıkarmaktadır. İstanbul’da yaşayan bir aşkı okurken bir anda kendinizi Osmanlı Rus savaşı içinde bulacak savaşın ve mücadelenin ayak seslerini adeta içinizde hissedeceksiniz. Akıcı ve bir o kadar da bilgi verici bir üslup sunmayı tercih eden Latife Mardin Florance Nightingale, dönemin İngiliz komutanları ve daha pek çok savaş kişisini romanda konu edinmiştir.

Doğu doğudur bir siyasal oluşum ve tarihi atlas niteliği taşıyan savaş dönemi bir romandır. Roman; Çarpıcı konu başlıkları,   komutanlık süreci, savaşın cephesel başarısı ve Osmanlı devletinin savaş dönemi yılları aşkla beraber adeta zirvede bir yayıncılık örneği sunmuştur. Tarih severler ve aşk romanı okumak isteyenler için tam bir iç içe geçmiş mozaik görüntüsü çizen Doğu Doğudur romanı; medeniyetlerin yeniden inşa edilmesi bakımından son derece önelidir. Roman; Ulusların zenginliği,  mücadele, ihtiras, kan, bağımsızlık duygusu, milli direniş ve aşkla beraber tam anlamayı ile bütüncül olarak başarılı, kaliteli ve didaktik bir nitelik kazanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir