Dilsiz Kuğular Zamanı

Ece Temelkuran tarafından kaleme alınan Dilsiz Kuğular Zamanı dilsizliği konuşmayarak susarak gösteriyor ve kuğulara bezeyen saflık ve dingin bir hareketsizlikle geçmişten günümüze ayna tutmayı başarıyor. Romanda susuşlar;  konuşmadan kaçma eylemi adeta çocukluğa duyulan özlemle beraber derin bir haykırışa dönüşüyor. Kuğu gibi dili dışarıda kalsa da ses çıkmaz düşüncesi yazarın baştan sona savunduğu başkaldırı bir düşüncedir.

Konusu /Kuğu Sessizliği Dönemi

Bir devrin romanı olarak karşımıza çıkan Dilsiz kuğular Zamanı; Ali ve Ayşe’nin kurdukları gizli ve esrarengiz olan hikâyelerini resmetmeyi başarıyor. O dünya da ise unuttuğumuz bugün belki de  giderek daha  çok  yoz hale  getirdiğimiz  bir dizi anı, ve yaşanmışlıklar ve sevgi yumağı var. Yazar, dönemin toplumsal yapı taşlarına, siyasi ideolojisine ve özlemini duyduğu kardeşlik duygusuna, birlik beraberliğe ve komşu vefasına sıklıkla değiniyor.Bunu yağarken de adeta devrin buhranlı ve zor dönemlerini (1980 dönemini) ,gerçekçi ve katıksız bir dille gözler önüne seriyor. Akıcı dili, gerçekçi bakış açısı ve etkileyici sunumu ile okuyucuya empati yapma imkanı da veren yazar; her okuduğunda kendinizden bir parça da duyabileceğiniz karakter ve siyasal bir kurgulama akışı sunuyor. İnsanı insan yapan değerlerin sevgi, aşk, saygı, merhamet ve paylaşma duygusu olduğuna dikkat çeken Temelkuran;  geçmişe olan özlemini bu şekilde   dile getiriyor.’’insan  insana  hem dem  hem de  biraz  muğlaktır    aslında  ‘’ derken;

Bu temel felsefesinden harekele dertte, sevinçte ve her türlü matem anında bile birlik ve beraberlikten yana olduğunu savunuyor. Yazar burada kardeşliğe ve insanların yaralarını da beraber sarmaları gerektiğinin mesajını veriyor. Ankara’daki kuğu ayrıca;  sessiz ve vakar duruşu ile bize bir devrin siyasal oluşum ve devrim hareketlerinin insanları nasıl kutuplaştırdığını anlatıyor. Her çırpınış ve her savaş atmosferi harekât yazarın çocukluğuna geri dönemsine, saf ve katıksız yılarlının yeniden hafızalarda inşa edilmesine neden oluyor. Dilsiz Kuğular Zamanı bir devrin siyasal, sosyal ve tarihsel olarak buhran ve toplumsal dönüşümünden, bozulmasından çocukluğa duyulan özlemin en büyük habercisi ve tanığı olarak kaleme alınıyor. Devir romanlarının muazzam nitelikteki  eserlerden olarak  Dilsiz Kuğular Zamanı; ilgi ile takip edip, severek  okunmasını  yanı sıra  büyük bir   başarı  kaydı ile   tarihe  damga vurmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir