Demirciler Çarşısı Cinayeti

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal’in en önemli eserlerinden biri olup Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği 100 Temel Eser arasına yer bulmuştur. Roman Sarılar ve Akyollu aşiretlerinin çatışmalarını işler. Anadolu’yu eserlerinde incelikli bir şekilde işleyen Kemal, anlatım dilinin gücüyle herkes tarafından sevilmeyi başarır. Romanlarında doğa tasvirleri ve karakter analizleri çok güçlü bulunan Yaşar Kemal özellikle İnce Memed isimli eseriyle tanınır. İnce Memed’in yanı sıra Demirciler Çarşısı Cinayeti ile de tanınan yazar Türk Edebiyatı’nda halkın sesiyle eserler veren en önemli yazarlardan biri olarak tanınır.

Yaşar Kemal’in Hayatı

Yazarın gerçek adı Kemal Sadık Gökçeli olarak geçer. 6 Ekim 1923 tarihinde Adana’nın merkez ilçelerinden biri olan Çukurova’nın Hamite köyünde doğmuştur.Yaşar Kemal okuma ve yazmayı kendi imkânlarıyla öğrenen meraklı bir çocukluk dönemi geçirir.  Ortaokuldan sonra folklor derlemelerine başlayan yazar bu dönemde içerisinde çeşitli yörelerin ağıt ve deyişlerini derlediği ilk kitabı olan Ağıtlar yayımlanır. Yirmi üç yaşındayken ilk hikâyesi olan Pis Hikaye’yi askerliği sırasında yazar.

Babası bir olay sonrasında öldürülen Kemal acılarla dolu bir çocukluk dönemi geçirir. Bu dönemin sonrasında Annesi amcası Tahir Efendi ile evlenir. Babasının ölümünden sonra yoksullaşan ailesi çok fazla zorluk çekmiştir. Çıkardığı kitapların yanı sıra bir dönem Cumhuriyet Gazetesi’nde fıkra ve yazılar yazan Kemal, siyasi görüşü nedeniyle çok defa yargılanmıştır. Hayatındaki acılardan ve olaylardan etkilenen yazar bu etkiyi edebiyatına da taşıyarak samimi bir dil kurmayı başarır. 28 Şubat 2015 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yuman sanatçı, ürettiği eserler sayesinde hatırlanmaya devam eder.

Yaşar Kemal’in Edebi Kişiliği

Yaşadığı imkânsızlıklar nedeniyle eğitim hayatına devam edemeyen Yaşar Kemal, kendi kendini yetiştirmiş bir aydındır. Yazdığı eserlerle tüm ötekilerin ve ezilenlerin sesi olmaya gayret etmiş ve Anadolu’nun her yerini tasvir ederek yaşatmıştır. Özellikle Çukurova’yı anlattığı eserleri folklor ile bütünleşen eserler olarak bilinir. Kemal’in eserlerini şekillendiren en önemli şey ise halkın içinden olup onun sesine ağırlık vermesi olarak bilinir. Hiçbir zaman toplumdan kopmamış daima halkını yansıtan eserler vererek var olmuştur. Eserleri bu nedenle çok büyük bir kitle tarafından sevilmiş ve benimsenmiştir. Demirciler Çarşısı Cinayeti en çok sevilen romanlarından biri olup MEB tarafından 100 Temel Eser arasında olmaya layık gösterilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir