Değersiz Bir Hayat – Hanya Yanagihara Kitap İncelemesi ve Konusu

Hanya Yanagihara tarafından yazılan Değersiz Bir Hayat…  Eğer ağır bir dil sevilmiyorsa okunması pek de tavsiye edilmez. Daha çok kurgu sevenler tarafından tercih edilir. Fakat ağır bir dil ile yazılmış olması herkes tarafından rahat bir şekilde anlaşılmasına izin vermez. Gerçekten de kurgu tarzında roman okumayı seven isimler tarafından tercih edilmesi gereken bir kitap. Aksi halde insanların kitap okumaktan soğumasına dahi neden olabilir.

Değersiz Bir Hayat Kitabı İçeriği

Değersiz bir hayat romanı içerisinde dört erkek arkadaşın bir birilerine karşı olan bağlılıklarını ve birini ortalarına alarak onu merkez aldıktan sonra gelişen durumları aktarıyor. Avukat olan Jude, mimar olan Malcolm ve aktör olarak hayatına devam eden Willem ve sanatçı olmayı başaran JB üniversite hayatlarını bitirdikten sonra tanışırlar. Hayatları işte buradan sonra devam eder. Dördü de her ne kadar yapısal olarak biri birilerinden farklı olan isimler olsalar bile bu grup içerisinde yer alan tüm olaylar Jude etrafında gelişen bir dert ile başlar.

Onun derdini anlamaları ve o saatten sonra peşlerinden koşmalarını konu edinir. Jude geçmiş yaşamı içerisinde anlaşılacağı gibi çok farklı durumlar yaşamış bir kişidir. Ailesi ya da kendisi ile geçmişinde olan sorulara vermek yerine susuyor ve sadece kendisine zarar veriyor. Her ne kadar böyle bir yapısı olsa bile herkes tarafından sevilen de birisi olmayı başarıyor. Kitap içerisinde neden Jude bu kadar çok sevilen birisi tam aktarılmamış olsa bile sadece çok sevilen bir kısmı anlatılarak zorla sevilmeye mecbur bırakılmış.

Kitabın ilerleyen kısımlarına geldikçe Jude hayatı ile alakalı farklı yapıda bilgiler geliyor. Her ne kadar ilk başlarda sadece kendisine zarar veren ve ne ailesi ne de geçmişi ile alakalı en ufak bilgi vermeyen Jude bir anda New York içerisinde herkes tarafından bilinen ve en gözde avukatlardan biri oluyor. Mesleğine adeta aşık olan adam adeta bir aslan gücüne geçiyor ve işini hakkı ile yerine getirebilmek adına en iyisi olmak için tüm gücünü veren birisi.

Bolca acıma, vahşet, karanlık, acınası geçmişler, sanat dünyasına farklı bir açıdan bakış, tuhaf ilişkiler, gerçeklik ile alakası olmayan bir ana kahraman olması kitabın herkes tarafından çok sevilmesini sağlıyor. İçerisinde dostluk, travma, arkadaşlık ötesi çok farklı durumlar, kalp kırıklıkları her ne aranırsa barındıran bir şey. Adeta insan içine işleyen yapısı ile kısım kısım okuyanları kendisine hayran da bırakabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir