Damağımdaki Tat – Siren Tahtakıran Kitap İncelemesi ve Konusu

1964’te İzmir’de doğan Siren Tahtakıran İzmirli göçmen bir ailede büyümüştür. Liseyi İzmir Amerikan Kız Lisesi’nde okumuştur. Ardından Üniversite öğrenimini ise 9 Eylül İşletme Fakültesi’nde okumuş ve bitirmiştir. Hemen ardından bankacılık sektöründe çalışmış ve bir süre sonra emekli olmuştur.

İlk kitabı olan “ Damağımdaki Tat – Selanik 1900’den Günümüz İzmir’ine “  ile zamanında Selanik’ten göçmüş olan ailesinin büyük fertlerinin yemekler konusundaki kültürünü yeni nesillere aktarabilmeyi ve onlara kalıcı olarak esas alınan bir yemek kitabı bırakmayı hedef edinerek kaleme almıştır. Kitap yazmaya amatör olarak başlamıştır. Bu amatörce başlayan eser aile büyüklerinden kendisine kalan kültür mirasının 100 yıllık geçmişini yemek kültürüne miras bırakmasına ve yeni nesillere bunu anlatabilmesini gözler önüne sermektedir.

Damağımdaki Tat Ve Üslubu

Okurlardan çokça olumlu eleştiriler alan bu eser büyük bir hazla basılmıştır.
Her evde bulunan ve herkesin çekmecesinde olmazsa olmaz bir yemek tarifi bazı zamanlarda bir müsveddeye kimi zamanlarda ise küçük bir not defterine kayıt edilir. Ve bu tarifler mutfaktayken anadan kızına geçen bir kültür mirası silsilesi olarak birbirisinin peşinden kendisinin arkasından gelecek nesillere aktarılır.

 Bu kitapta bulunan tarifler eski Osmanlı zamanındaki İstanbul’dan sonra diğer büyük kozmopolit şehirlerdeki mutfak beğenileri yer almaktadır.

Siren Tahtakıran eserinin içerisindeki tariflerle bizi küçüklükten alıştığımız büyükannelerimizin elinden gelen lezzetlere bizi küçük bir gezintiye çıkarıyor. Ayrıca kendi aile büyükleri Selanik göçmeni olduğundan dolayı bizi de Selanik’in toplumsal yaşantısı, kültürü ve sanat bakımından yaşantıları ile tanıştırıyor ve hoş bilgiler vermektedir. O kadar güzel bilgiler vermektedir ki, bu kitabın yemek tarifi için yazılmış not defter parçalarının bir araya gelmesi ile hazırlanmış olmasına inanmak oldukça güç. Bu eser sizlerin evelerinde olması gereken bir lezzet referansı olması ile birlikte keyifle okuyabileceğiniz Osmanlı mutfak kültürünü bilgi niteliğinde okuyuculara sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir