Cumba’dan Rumba’ya – Peyami Safa

Cemile ağzına geleni söyleyen, biraz patavatsız ama oldukça güzel de bir genç kızdır. Bir gün tramvayda ödemesini yapar ve para üstünü alamaz.Kendisine Tahsin Bey yardımcı olur. Bu sayede ikisi tanışır ve bunun üzerine varlıklı olan Tahsin Bey Cemile’nin evine balo davetiyesi gönderir. Cemile’nin kız kardeşi baloya yedi aylık bebeğin de gitmesini ister. Ancak Cemile bunu olumsuz karşılasa da kardeşine bunu söyleyemez. Bunun üzerine etraftakilere sorarlar küçük bir bebeğin baloya gitmesi uygun mudur diye. Aldıkları cevap balonun herkes için uygun olduğu olmuştur.

Bunların üzerine Cemile, Tahsin Bey’in evine gitmeye karar verdi. Birlikte güzel bir filmi izlemek için sinemaya gittiler. Ancak Cemile, Tahsin Bey’in evli olduğunu öğrendi. Cemile bir akşam annesi ve ablası uyuduktan sonra dışarı çıktı. Bir evden kahkahalar geliyordu. Duyduğu seslere inanamadı. Çünkü kendini bu kadar güzel bir şekilde anlatan kimse olmamıştı. Anlatan kişi Selim idi. Selim’le o gece bir şekilde konuşmayı başardı. Cemile Selim’e evi yakmak istediğini söyledi. Ancak Selim sigortadan para alınamayacağını söyleyince Cemile bundan vazgeçti. Balo biletlerinden biri Selim’e verdi ve baloya gelmesi için rica etti.

Balo günü geldi çattı. Selim ve Cemile Tahsin Bey’in de olduğu baloya gitti. Ancak Cemile’nin Selimle dans etmesini Tahsin Bey kıskandı ve Tahsin Bey ile Selim arasında bir kavga çıktı. Bunun üzerine Cemile Tahsin Bey ile değil de Selim’le evlenmeye karar verdi.

Ancak bir gün Selim zor durumda kaldı ve paraya ihtiyacı oldu. Tahsin Bey ise paraya karşılık yanlarında kalmalarını istedi. Ancak Cemile hep ağzına geleni söyleyerek onları kovar.

Bir gün bir prensesin davetlisi olurlar. Burada Cemile ilginç bir şekilde sanatçı olarak tanıtılı ve şair olarak anılır. Bu süreçte de prenses ile oldukça yakın bir tavır sergiler. İşler çok güzel giderken, tam şiir okuyacağı sırada Karagümrük’ten o yangın haberi gelir. Cemile her şeyi prensese anlatır. Tüm bunların üzerine de prenses ve davetlilerden birkaçı Cemile’ye yardım etmek isterler.

Bu olayların hepsinin üstüne ise Tahsin Bey çarpıcı gerçeği Cemile’ye söyler. Aslında evli olmadığını ve Cemile’yi kızı gibi gördüğünü söyler ve bunu da eskiden bir kızı olduğunu söyleyerek acınası bir şekilde belirtir. Şahende ile de aralarında bir ilişki olduğunu daha fazla saklayamaz. Cemile’ye de Selim’in babasından haber gelir. Selim çok hastadır. Cemile onu iyileştirmek için her şeyi yapar ve bunu başarır. Hikâyenin sonunda da tüm düğünler bir arada olur. Selim ve Cemile. Şahende ve Tahsin Bey.

Kitap Hakkındaki Şahsi Görüşlerim

Bu yazarın yazdığı her yazıya gerçekten aşığım. Çünkü kalemini o kadar kıvrak gösteriyor ki hikâyenin içinde kendinizi buluyorsunuz. Olağanüstü gözlem yeteneği ile karakterlerle o kadar bağdaşıyorsunuz ki onları gerçekten önemsiyorsunuz. Her satırında kaybolacağınız bu güzel romanı sizlere gerçekten şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir