Çölde Bir İstanbul Kızı – Esat Mahmut Karakurt

Konu

Arabistan’ın uçsuz bucaksız çöllerinden yaşanan ilginç aşk hikayesi konu alınmaktadır.

Özet

Hasan Bey, Arabistan çöllerindeki eşkıyalar ile savaşmak için görevlendirilmiş bir askerdir. Kızı Melike ise çok küçük yaşta annesini kaybetmiştir. Nişanlısı da babasıyla birlikte olacağı için kendisi de çöllere gelmek ister ve babası buna izin verir. Çöllere geldiklerinde bekledikleri gibi bir ortam bulamazlar. Ne eşkıyalar ortadadır ne de başka bir şey. Bunun üzerine kızı babasından ona ilginç yerleri göstermesini ister. Ancak Hasan Bey buna son derece şiddetli bir şekilde karşı çıkar. Bu sırada bir asker yakınlarda güvenli bir han olduğunu söyler. Babası çok istemese de kızına ve nişanlısına yanlarında bir çavuş olması şartıyla izin verir. Melike Han’a adımını atar atmaz çok güzel olduğu için herkesin dikkatini çeker.

Bu sırada hana çok tehlikeli ve aynı zamanda çok yakışıklı biri girer. Melike ise bu kişiden herkesin korkmasına rağmen çok saygısızca davranır. Bu kişiler kızı kaçırmışlardır ve bu esnada nişanlısı da ölmüştür. Kızın cezası ise çekilecek kura ile biri kız ile birlikte olacaktır. Ancak Melike, birlikte olacağı yakışıklı ama geri zekalı kişiyi öldürmüştür. Artık kızın cezası ölümdür. Ve onu öldürecek kişi de Aziz’dir. Sabaha kadar onu öldürmesi gerekmektedir. Ancak odaya girdiklerinde birden sevgiyle birlikte birbirlerini kucaklamışlardır. Aziz gerçekten ondan çok hoşlanmıştır. Bu görev onun için çok zordur. Tam sabah olduğu anda ise Hasan Bey, Melike’yi kurtartmıştır. Aziz için her şey çok geç olmuştur ve kendisi İstanbul’da hapishaneye atılmıştır.  Ancak karşılıklı bir sevgi olduğu için Melike Aziz’in kaçmasına yardım eder ve oradan sonra da mutlu bir birliktelikleri olmak üzere güzel bir yolculuğa çıkarlar.

Yazar Hakkında Bilgi

Yazar İstanbul şehrinde Şürayı Devlet mensubu Mahmut Nedim Paşa’nın oğludur. 1902’de dünyaya gelmiştir ve 1977’ de hayata gözlerini yummuştur. 1924’te Diş Hekimliği okulunu, 1930’da hukuk fakültesini bitirmiştir. Aynı zamanda da gazetecilik ve Galatasaray Üniversitesi’nde öğretmenlik görevlerinde bulunmuştur. Bunun yanı sıra milletvekilliği yapmış ve senatör olarak da seçilmiştir.

Kahramanlık teması ile Vahşi Bir Kız Sevdim, Son Gece, Allahaısmarladık gibi eserlere imza atmıştır. Duygusal ağırlıklı romanları ise Çölde bir İstanbul Kızı, Son ve Erikler Çiçek Açtı isimlere sahip romanlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir